Predseda TTSK Jozef Viskupič a podpredsedovia József Berényi , Pavol Kalman a Marek Neštický navštívili v piatok 12.1. Záhorie.
Témou stretnutí predstaviteľov samosprávy je zoznámenie sa nového vedenia župy s problémami obcí a miest v kraji. Prioritou vedenia župy je otvorená a priama komunikácia so starostami, aby župa bola integrálnou súčasťou riešenia problémov, ktoré sa priamo týkajú života obyvateľov našich obcí a miest.
Stretnutie začalo v Skalici s primátormi a starostami jednotlivých miest a obcí okresu.
„Toto stretnutie v Skalici je prvé, pilotné. Na základe iniciatívy župana a vicežupanov sme sa rozhodli k plneniu sľubov a to je, že sa chceme v dohľadnom čase stretnúť so všetkými starostami a primátormi kraja.Mali sme a zadefinovali sme niekoľko tém, ktoré pre mňa majú znamenať vytvoriť prioritný rámec, ktorému sa kraj bude venovať nielen v krátkodobom horizonte ale aj v horizonte 5 ročného mandátu. Kde tlačí topánka obce a mestá je aj problém samotných obyvateľov. Aj o tom, že v skalickom kraji 10 obcí nemá vodovod a odpad. Starostovia majú problém s čerpaním eurofondov a projektami,“ vyjadril sa po stretnutí s predstaviteľmi okresu Jozef Viskupič župan TTSK.
„Aj na základe tohto stretnutia vznikne pracovná skupina M17. Pôjde o združenie všetkých 17 miest v kraji.Budem sa snažiť presvedčiť aj primátorov v ďalších okresoch, aby podporili vznik tejto skupiny. Problémy, ktoré sa týkajú školskej agendy, domovov sociálnych služieb, infraštruktúry, ktoré má mesto iné ako obec, by primátori s krajom preberali v tejto pracovnej skupine. V obciach, ktorých je 234 hľadáme podobný formát ,“ objasnil Viskupič.
“Problémom sú hlavne cesty 1.triedy, čo však je kompetencia štátu, ale budeme na to upozorňovať, je to akútny problém . Čo sa týka škôl, počet žiakov narastá, tým pádom školy nie sú ohrozené. Ale musia byť konkurencieschopné, aby sme vyšli v ústrety pedagógom, študentom aj rodičom,” povedal prvý podpredseda József Berényi.
“Úlohou bude zmeniť grantový systém, dotácie v rámci športu prehodnotiť,” vysvetlil vicežupan Marek Neštický.
3 grantové schémy
1. športová
2. kultúrna
3. participatívny rozpočet
Participatívny rozpočet znamená – občanmi definovaní. To znamená, že občania rozhodujú o tom kam tie peniaze pôjdu. Peniaze z tohto rozpočtu by išli prioritne do sociálnych služieb, životného prostredia a zdravia občanov. Funguje to v európskych krajinách . U nás v meste Trnava.
Predstava je 1€ na občana, čo je v TTSK cca 560 000 €.
Vicežupan Pavol Kalman poukázal na regionálny rozvoj aj využitím grantového systému. Životné prostredie kde spadajú aj problémy ako voda , odpad, skládky. Zdravotníctvo, prioritne integrované zdravotnícke strediská. Momentálne sa o nich rokuje na ministerstve.
„Regionálna a cezhraničná spolupráca .V čom má skalický okres vynikajúcu históriu a práve tieto skúsenosti by sme mali čerpať v ostatných okresoch kraja,“ zdôraznil Kalman.
“Som rád, že po viac ako troch rokoch , ktoré som vo funkcii si župan Trnavského samosprávneho kraja našiel cestu do Skalice. Za minulého predsedu sa tak nestalo a pritom bol oficiálne pozvaný minimálne na 20 akcií. Stretnutie otvára určitý rámec, ktorý by mohol byť predmetom ďalších pracovných rokovaní,” povedal po stretnutí primátor Skalice Ľudovít Barát.