Občianske združenie Pajštún v spolupráci s obcou Borinka (okres Malacky) obnovilo mokraď v CHKO Malé Karpaty. Stalo sa tak symbolicky k 50. výročiu podpísania Dohovoru o mokradiach.
Informuje o tom OZ Pajštún.
Zrevitalizovaná lokalita sa nachádza pod zrúcaninou hradu Pajštún v blízkosti populárneho turistického chodníka.
Zrealizované adaptačné opatrenie môže byť príkladom pre ďalšie obce, ako sa vyrovnávať s klimatickou zmenou, keďže sa abnormálne zmeny počasia, ako jej následok, stávajú súčasťou života nás všetkých. Pridanou hodnotou tohto adaptačného opatrenia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy je, že sa v obnovenej mokradi vytvoril biotop pre viaceré ohrozené živočíchy.
Abnormálne zmeny počasia, ako následok klimatickej zmeny, sa stali súčasťou nášho života. Všetci – celá spoločnosť – potrebujeme, aby každý prispel k zlepšeniu stavu na svojej úrovni, či už sme štát, samospráva alebo jednotlivec.
V každej obci by nemal byť problém zadržať vodu v krajine. Borinka sa rozhodla pridať ruku k dielu. Hoci je druhou najmenšou obcou Záhoria, prispela takto na veľkú vec.
OZ Pajštún z Borinky vďaka získaným financiám, ktoré získalo z programu Klíma nás spája – financovaného dm drogerie markt Slovensko a koordinovaného CEEV Živica – zrealizovalo projekt na obnovu mokrade a vyschnutej studničky pod zrúcaninou hradu Pajštún.
Najprv sa musela vyriešiť studnička – zabezpečiť aspoň minimálny prívod vody. Po vyše 10 rokoch sa objavila v studničke voda vďaka tomu, že sa na jar roku 2020 rozbitá, vyschnutá a blatom zanesená studnička dobrovoľníkmi vyčistila. Hneď na to OZ Pajštún v máji zorganizovalo symbolické „otváranie studničky“ s hŕbou detí. Potom sa osadili skruže so štrkom naokolo a v súčasnosti robia dobrovoľníci OZ nad studničkou prístrešok proti ďalšiemu zanášaniu.
Druhým veľkým balíkom projektu bola revitalizácia vyschnutej mokrade, ktorá sa rozprestiera v blízkosti studničky (nazývaná miestnymi aj „Rybníček“). Vybagrovali sa konáre, zemina a aj odpadky zo zazemnenej mokrade. Následne OZ Pajštún s obcou Borinka opravilo porušenú hrádzu zemného valu tak, aby voda z územia rýchlo neodtekala, ale sa tu čo najviac zadržala. Mokraď je zavodnená a v zime sa na nej deti dokonca korčuľovali.
Mokraď v zime
Pri studničke sa môžu návštevníci príjemne ovlažiť a odpočinúť si s celou rodinou po výstupe na Pajštún. Pridanou hodnotou tohto adaptačného opatrenia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy je, že sa v obnovenej mokradi vytvoril biotop pre viaceré ohrozené živočíchy. V studničke sa dajú pozorovať larvy vzácnej salamandry škvrnitej.
zdroj: A. Kušíková www.pajstun.sk
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…