Účelom navrhovanej činnosti je likvidácia hliniska v DP Borský Jur, za využitia inertných stavebných odpadov z líniovej stavby, ktorá by spĺňala súčasné zákonné požiadavky v oblasti nakladania s odpadmi, banského zákona ako aj stavebno – technické predpisy. Zverejnil informačný portál MŽP SR.
„ Prípadná realizácia je v rozpore s cieľmi našich združení. Proti tejto aktivite bola spísaná petícia, ktorú podporilo podpisom 555 obyvateľov,“ píše sa v odpore, ktoré podali proti realizácii zámeru OZ Nová ZEM a Zdravé Zelené Záhorie – ZZZ.
Spoločnosť ECOBOR je držiteľom oprávnenia na vykonávanie banskej činnosti v DP Borský Jur. Ako budúci vlastník stavebných odpadov navrhuje využitie inertných stavebných odpadov v množstve cca 250 000 m3 na likvidáciu hliniska a rekultiváciu časti bývalého dobývacieho priestoru.
Podľa zverejnených dokumentov, “sa zámer realizuje v súlade s vydaným rozhodnutím príslušného Obvodného banského úradu v Bratislave podľa schváleného “Plánu likvidácie hliniska v DP”, ktorý rieši likvidáciu hliniska a jeho následnú rekultiváciu. Podstatným problémom pri likvidácií hliniska je nedostatok vhodnej suroviny, nakoľko po zmene hospodárskej politiky SR už nebola zahájená ťažba na pokračovaní ložiska J a V smerom, a s tým aj spojená skrývka v DP Borský Jur I. a II.“
“V rámci pripravovanej líniovej stavby „Modernizácia železničnej trate č. 126A Bratislava hl. st. – Kúty – Lanžhot CZ v úseku trate Devínska Nová Ves (mimo) – Kúty – štátna hranica (žkm 1,384 – 74,410) vznikne v období 2021 – 2027 určité množstvo stavebných odpadov zo železničného spodku.
Zdrojom hluku na stavenisku bude hlavne buldozér a nákladné vozidlá privážajúce odpady. Vzhľadom na množstvo denne dovezeného stavebného odpadu (cca 180 m3) a produktivitu práce predpokladáme, že buldozér ako bodový zdroj hluku bude pracovať denne cca 2-3 hod priamo v hlinisku pri rozhŕňaní dovezeného odpadu do figúr, pričom úroveň LA = 85 dB/5 m. Nákladné vozidlá dovážajúce stavebný odpad (max 12 voz/deň) s premávkou
v pracovné dni medzi 8-16 hod. Intenzita dopravy bude predstavovať asi jedno vozidlo za 20 minút (24 jázd / 480 min.),“ píše sa v predloženom zámere.
Prvá etapa roky 2021-2024 a druhá etapa roky 2024 až 2027.„Objem odťaženého a prepravovaného stavebného odpadu je v oboch etapách približne rovnaký (120 resp. 130 000 m3.) V rámci I.E. sa bude časť odpadu (1/3) dovážať z úseku Kúty – št. hranica SR/ČR po trase: Kúty (2) – Čáry (500) – Kuklov (1142) – Borský Svätý Jur (1140, 1145) až do hliniska. Druhá časť odpadu (2/3) sa bude dovážať z úseku Devínska Nová Ves – Malacky po trase D2 – zjazd Kúty (D2) – Sekule (2) – Borský Svätý Jur (1140, 1145) až do hliniska. Jedine na ceste č.1145 (Borský Svätý Jur – Tomky) priamo okolo tehelne bude nárast intenzity dopravy spôsobený dovozom odpadu do hliniska cca 3,9% t.j. +24 vozidiel oproti súčasným 615 vozidiel/deň,“ dopĺňa sa v zámere.
Okresný úrad Senica, odbor starostlivosti o životné prostredie vydal právoplatné rozhodnutie, že navrhovaná činnosť sa nebude posudzovať. Dňa 20.01.2023 bol zaslaný na Okresný úrad Trnava, Odbor starostlivosti o životné prostredie, Kollárova 8 917 02 Trnava, list: Odpor – zámer spoločnosti ECOBOR, s. r. o. v katastri obce Borský Svätý Jur, žiadosť o poskytnutie informácie a dokladov.
„Občianske združenia so sídlom v obci Borský Svätý Jur týmto vyjadrujeme odpor proti realizácii zámeru firmy ECOBOR, s.r.o., Mickiewiczova ul. č. 2, 811 07 Bratislava s názvom ,,Plán likvidácie hliniska v DP obce Borský Svätý Jur“ v katastri našej obce. Navrhovaná činnosť sa má realizovať na parc. KN-C č. 14873/2, 14855. (Táto sa má zaviesť odpadom o množstve 250000m3).
Prípadná realizácia je v rozpore s cieľmi našich združení. Proti tejto aktivite bola spísaná petícia, ktorú podporilo podpisom 555 obyvateľov. Rozhodnutie vydané je v rozpore so žiadosťou obyvateľov, ktorí žijú v obci a využívajú vodné zdroje na pitie. Ide o studne a artézske pramene. V minulosti boli v obci realizované vrty, ktoré ešte dnes poskytujú obyvateľom využívanie artézskych prameňov so vzácnou minerálnou vodou, táto by sa mohla zásahom do prírody znečistiť či inak poškodiť.
Zároveň v okolí “hliniska” sú močariská, mokrade a biodiverzita, ktorá poskytne domov vzácnym chráneným aj ohrozeným živočíchom. Stav – prísne chránené!
Niektoré domácnosti nemajú zavedenú obecnú vodu do svojich domovov a doteraz využívajú na pitie len vodu zo studní. Znečistený, alebo inak poškodený prameň, by následne mohol ohroziť zdravie ľudí a polievaním poškodiť povrchovú pôdu.
Vyjadrujeme odpor a žiadame Vás týmto zastaviť tento zámer. Zároveň žiadame o poskytnutie všetkých informácií ohľadne realizácie a povolení k “Plán likvidácie hliniska v DP obce Borský Svätý Jur.” Obec Borský Svätý Jur sa nachádza v CHKO Záhorie 2. stupeň ochrany. Vyššie uvedený protiprávne konanie postúpime na prokuratúru,“ Martin Kajzer a Milan Čermák za OZ Nová ZEM a Zdravé Zelené Záhorie – ZZZ.
zdroj: Enviroportál a Nová ZEM (OZ)
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…