Záhorskému múzeu v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sa počas prípravy výstavy Dušan Jurkovič a Skalica podarila vzácna kúpa. Ide o 8 kusov nábytku jedálne, navrhnutého architektom Dušanom Jurkovičom. Informovalo o tom Záhorské múzeum v Skalici.·
V období pobytu v Brne urobil Jurkovič návrhy viacerých nábytkov a zariadení priestorov pre svojich priateľov a známych. V roku 1913 navrhol nábytok jedálne pre Františka Nedvědického, v tej dobe zemského vrchného radu a jeho manželku. Svoju vilu si dali v roku 1913 postaviť v Brne – Žabovřeskoch. Rodinný postsecesný dom so zaujímavým portikom niesol prvky secesných odrazov ľudovej architektúry v kombinácii s jednoduchou modernou a anglickou cottage (dnes už nestojí).
Nábytok jedálne z lakovanej borovice je kvalitnou ukážkou Jurkovičovej nábytkovej tvorby. Obsahuje dve dvojkrídlové skrine s dverami kazetového typu a presklenou hornou časťou, so sklami delenými v jednej tretine jednoduchou lištou, po obvode sklenenej časti s profilovanou lištou. Dolné časti skríň vytvárajú po celej šírke zásuvky. Ozdobným prvkom spodnej obvodovej časti na skriňových nábytkoch sú vlnovite ukončené lemy z vyklepávaného mosadzného plechu.
Medzi skriňami je situovaný dominujúci príborník ukončený lomeným štítom strieškovitého typu, s presklenou časťou s poloblúkovým ukončením strednej skrinky: sklenené dvierka sú viacnásobne členené lištami. Jednoduchá predela má kazetovú výplň, spodná šuplíková časť obsahuje tri celé a hornú, na tri časti členenú zásuvku, všetky sú opatrené mosadznými úchytkami. Jednotným prvkom dekoratívnej výzdoby sú lišty z orechového dreva v čiernej povrchovej úprave, podobnú nachádzame na nábytku obytných priestorov zámku rodiny Bartoňovcov v Novom Meste nad Metují, ktorého obnovu Jurkovič ukončil v roku 1912.
Súbor jedálenského nábytku dopĺňajú dve dekoratívne police na ozdobné taniere s ohrádkou s tromi stĺpikmi, po celej šírke ukončené a zdobené vyrezávaním; malá skrinka so stopami po osadení nezachovaného nástavca; zrkadlo s jednoduchým rámom s čiernou lištou z orechového dreva a rohové stojace hodiny. Hodiny poloblúkového typu majú mosadzný obvod ciferníka so smaltovou výplňou a dvojetážovými policami, strednou s ohrádkou. Lemuje ich obvodová čierna lišta, na kyvadle s mosadzným okrúhlym obvodom je na bielom smalte čierna signatúra RA. Hodiny boli súčasťou rohovej lavice, ktorá sa nezachovala, ako ani stôl so stoličkami a druhá malá skrinka.
„Vďaka reštaurátorskému ošetreniu akad. soch. Milanom Flajžíkom sme jedáleň mohli prezentovať ako doklad Jurkovičovej interiérovej tvorby už na aktuálnej výstave Dušan Jurkovič a Skalica. Od rodiny Rychteckých z Brna sme s nábytkom získali fotodokumentáciu, podľa ktorej reštaurátor vytvoril z dostupných prvkov rekonštrukciu rohovej lavice. Inštaláciu sme dotvorili predmetmi zo zbierok múzea, fajansou, porcelánom, obrusom, stolom a stoličkami, tiež gobelínom Malé margaréty podľa návrhu Rudolfa Schlattauera (1861 – 1915) z Moravskej gobelínovej manufaktúry vo Valašskom Meziříčí, vlnený gobelín, 52 x 48 cm, začiatok 20. storočia. Dušan Jurkovič spolupracoval s manufaktúrou na výrobu gobelínov a kupoval gobelíny na dotvorenie navrhovaných interiérov,“ uviedlo skalické múzeum.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…