V roku 2021 do zbierok Záhorského múzea (ZM) v Skalici v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) pribudla cenná kolekcia západoslovenských džbankárskych výrobkov, získaná zo súkromnej zbierky etnografa a archeológa Jiřího Pajera.
Informuje o tom na sociálnej sieti Záhorské múzeum v Skalici.
PhDr. Jiří Pajer, CSc. etnológ, archeológ, historik, hudobník a folklorista a najvýznamnejší súčasný znalec habánskej kultúry z blízkej Strážnice na Morave, patrí k dlhoročným spolupracovníkom a priateľom Záhorského múzea.
Strážnický historik a habánolog Jiří Pajer / zdroj foto DENÍK Zuzana Černá
Kontakty s múzeom začali s bývalým archeológom a neskôr riaditeľom Záhorského múzea PhDr. Milošom Říhom spoločným štúdiom etnológie a archeológie v Brne a trvajú dodnes.
“Za konzultáciami a odbornými radami pri spracovávaní tém o habánoch naše cesty smerujú vždy za ním, pomáha nám i v akvizičnej, výskumnej, publikačnej činnosti. Konto výsledkov jeho vedeckej a odbornej práce je mimoriadne, úctyhodných 32 monografií a 250 štúdií a príspevkov s odborným zameraním,”dopĺňa Záhorské múzeum v Skalici.
Kolekcia pozostáva z 38 fajansových produktov, ktoré tvoria nižšie bruškaté džbánky (22 ks), väčšie džbány s pyštekom (4 ks), džbány typu sova (3 ks), čepáky (3 ks), hlbšie veľké misy (3 ks) a taniere (3 ks). Keramické výrobky sú ukážkami tzv. posthabánskej fajansovej produkcie prevažne z 2. polovice 19. storočia.
Fajansové výrobky z Dechtíc, 2. polovica 19. st. foto: archív ZM
Hodnota kolekcie spočíva okrem rozmanitosti a zachovalého stavu predmetov aj v širokom zábere identifikovaných lokalít pôvodu: Boleráz, Dechtice, Košolná, Modra, zo Záhoria Malacky a Veľké Leváre.
Najväčší počet výrobkov pochádza z Dechtíc, pričom odkazuje na majstrov: Ján Konečný (značka IK), Martin Konečný (MK), Ján Tomašovič (IT) a Ján Odler (JO alebo JOD), Odler (O), Konečný (K). Ďalej k nim patria Ján Odler z Modry (Johan Odler) a František Schulz z Malaciek (Š). Dekorované sú prevažne modrým alebo modro-zeleným rastlinným ornamentom na bielej podkladovej glazúre. Na viacerých z nich sa nachádzajú vročenia alebo ich kombinácia s celými menami (Martin Chnupo 1860, Kožik Kristina 1900, Obuch Palo 1906).
Foto: Fajansový džbánok z roku 1860 so značením Š odkazuje na majstra Františka Schulza z Malaciek, archív ZM
Na základe štatútu TTSK účinkuje ako regionálna inštitúcia s pôsobnosťou pre oblasť Záhoria.
Je dobudovaným a stabilizovaným pracoviskom so systematickou vedeckovýskumnou, akvizičnou, edičnou, dokumentačnou, prezentačnou, metodickou, kultúrno spoločenskou a výchovno-vzdelávacou činnosťou.
Zabezpečuje komplexnú múzejnú dokumentáciu v okresoch Skalica, Senica a dokumentáciu etnických a kultúrnych vzťahov Záhoria so susednými regiónmi na celom jeho historickom území.
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…