Ekologické riešenia v projekte Panattoni Park Bratislava North preukázali svoju účinnosť aj počas septembrových povodní.
Situácia na Slovensku počas posledných septembrových dní bola obzvlášť zložitá kvôli silným dažďom a následným povodniam. Záhorie, ktoré zahŕňa regióny v blízkosti rieky Morava sa muselo vyrovnávať s prudkými zrážkami, ktoré zaplnili miestne vodné toky a spôsobili záplavy v niekoľkých obciach. Pri Plaveckom Štvrtku sa však situáciu v oblasti priemyselnej zóny podarilo udržať pod kontrolou.
Vďaka retenčným nádržiam, vsakovacím systémom a prepracovanému systému vodného hospodárstva na projekte Panattoni Park Bratislava North sa podarilo zachytiť 100 % dažďovej vody. Tým aj spoločnosť Panattoni prispela k zníženiu negatívnych dopadov silných zrážok v okolí. Všetka voda sa následne vsakovala priamo v mieste spadu, čo prispieva k prirodzenému cyklu vody v krajine.
„Aj táto pridaná hodnota pre región je výsledkom modernej infraštruktúry a dôkazom našej snahy o udržateľné riešenia v priemyselnom developmente. Retenčné nádrže predstavujú kľúčový prvok v modernom manažmente vôd, zvlášť v regióne ako je Záhorie, kde ich prínos pri prevencii povodní a ochrane infraštruktúry nemožno prehliadnuť. Tieto nádrže nielenže pomáhajú zmierňovať riziko záplav, ale zároveň prispievajú k lepšiemu zadržiavaniu vody v krajine, čo má pozitívny vplyv na biodiverzitu a stabilitu ekosystémov,” vysvetľuje Marián Fridrich,Regional Development Director SK.
Spoločnosť sa hrdí dosiahnutím úrovne certifikácie BREEAM New Construction na úrovni Excellent, a to v sebe okrem iného v téme dopadu na životné prostredie zahŕňa monitoring spotreby vody už počas výstavby a následne hospodárne nakladanie s ňou. Zavedené sú opatrenia na okamžité zamedzenie únikov vody. Retenčné nádrže a vsakovacie systémy na zachytávanie 100% dažďovej vody, ktorá v parkoch nachádza ďalšie využitie. Na parkovacích státiach môžete vidieť retenčnú dlažbu. V parkoch sú tiež zavedené systémy na opätovné využívanie vody z hasiacich systémov.
Celkovo sa ukazuje, že tieto nádrže taktiež pomáhajú pri obnove podzemných vôd a zlepšujú biodiverzitu, keďže vytvárajú prostredie podobné mokradiam. Okrem toho môžu slúžiť ako prírodné “klimatizácie” v horúcich obdobiach a prispievajú k celkovému ekologickému manažmentu vodných zdrojov v priemyselných parkoch.
Panattoni implementuje retenčné nádrže v rámci svojich logistických parkov na viacerých miestach vrátane tej pri Záhorí. Tieto riešenia nielen znižujú dopad na životné prostredie, ale tiež pomáhajú optimalizovať náklady spojené s prevádzkou priestorov. V Panattoni projekte pri Plaveckom Štvrtku sa kladie dôraz aj na ďalšie ekologické prvky, ako je recyklácia odpadov, zber cigaretových ohorkov, fotovoltaika či zelené strechy.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…