Záhoráci z okresov Senica a Skalica ak viete o projekte , ktorý by mohol byť prihlásený do súťaže Ekologický čin roka 2018, ktorú vyhlasuje Trnavská župa, môžete tak urobiť do 28. februára 2019.
Aktivity na budovanie environmentálneho povedomia verejnosti a na podporu zachovania biodiverzity podporuje Trnavský samosprávny kraj (TTSK) súťažou Ekologický čin roka.
Aj za rok 2018 možno prihlásiť projekty, ktoré majú podiel na skvalitňovaní životného prostredia. Uzávierka je 28. februára.
Slávnostné ocenenie víťazných projektov sa uskutoční pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. 6. 2019 v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave.
Rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch sa súťaže môžu zúčastniť jednotlivci, kolektívy škôl, samosprávy a záujmové združenia,” informoval Jaroslav Vacek z úseku komunikácie TTSK.
Za ekologický čin možno považovať aktivity ako dokumentácia a likvidácia neriadených skládok odpadov v katastroch obcí a miest, zavedenie separovaného zberu na školách, výsadba zelene, záchrana alebo dokumentácia cenného biotopu, využitie obnoviteľných zdrojov energie, práca s mládežou v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia či organizovanie súťaží s environmentálnou tematikou a podobne.
Víťazný projekt získa odmenu 1200 eur, druhý 800 eur a tretie miesto je dotované sumou 500 eur. Hodnotenými kritériami budú význam aktivity pre životné prostredie, jej výchovný a osvetový efekt, a tiež počet zapojených účastníkov projektu.
Prihlásené aktivity vyhodnotí odborná komisia Trnavského samosprávneho kraja. Do súťaže možno zapojiť environmentálne projekty, ktoré boli ukončené v roku 2018. Prihlášku je potrebné podať do 28. 2. 2019 na Úrad Trnavského samosprávneho kraja v uzatvorenej obálke s viditeľným označením „Ekologický čin roka 2018“.
Súťaž vznikla v roku 2011 pri príležitosti 39. výročia Svetového dňa životného prostredia. Odvtedy sa do nej prihlásilo niekoľko desiatok projektov zo všetkých regiónov TTSK.
Za rok 2017 bol ocenený projekt Mestskej polície v Seredi s názvom Myslíme logicky – žijeme ekologicky, tiež projekt dobrovoľníckej skupiny Dobrovoľný Občasný Zber Odpadkov Rukami (DOZOR) z Hlohovca a Obchodná akadémia vo Veľkom Mederi, ktorá je už niekoľko rokov zapojená do programu Zelená škola.
„Všetkým zúčastneným chcem poďakovať za prácu, ktorú robia v prospech nás všetkých. Verím, že vo svojej činnosti budú pokračovať a aj v tomto ročníku sa do súťaže zapojí čo najviac projektov, aby sme spoločne robili naše okolie krajším,“ povedal predseda hodnotiacej komisie a vicežupan Trnavského kraja Pavol Kalman.