Po Senici a Bratislave bude výstava obrazov Karola Molnára reinštalovaná aj v umelcovom rodnom meste Brezovej pod Bradlom v dobe od 12. februára do 14. marca 2019 v Základnej umeleckej škole.
Trnavský samosprávny kraj, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici pripravili v závere roku 2018 jubilejnú výstavu na Slovensku málo známeho brezovského rodáka, pražského maliara Karola Molnára (1903-1981), parížskeho žiaka významného profesora Františka Kupku. Výstava je pripravená pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky k 115. výročiu narodenia umelca, k okrúhlemu 100. výročiu vzniku Československej republiky a 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky v dlhodobom cykle Umelci Záhoria.
Jubilejná výstava celoživotnej maliarskej tvorby Karola Molnára mala svoju premiéru po dvadsiatich ôsmich rokoch opäť v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici v dobe od 6. decembra 2018 do 27. januára 2019 v počte 98 vystavených obrazov. Potom bola časť výstavy v počte 40 obrazov prenesená do Bratislavy, kde bola reprízovaná v Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v čase od 15. do 31. januára 2019.
Na slávnostnej vernisáži výstavy za účasti početného publika vystúpili s pozdravnými príhovormi ministerka kultúry Ľubica Laššáková, župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, a s úvodným slovom kurátor výstavy Štefan Zajíček s programom senických hudobníkov, speváčky Viery Šustekovej a gitaristu Petra Kavického.
Maliar a kresliar Karol Molnár bol príslušníkom čs. zahraničnej vojenskej jednotky v druhej svetovej vojne najprv v rokoch 1939 – 1940 vo Francúzsku s úvodným plodným obdobím abstraktnej, ale aj krajinárskej tvorby a potom v rokoch 1940 – 1945 v Anglicku, kde maľoval a kreslil počas povestnej leteckej bitky. Protivojnovo orientované tvorivé obdobie v Anglicku patrí k vrcholom jeho umeleckej tvorby.
Celoživotné maliarske a kresliarske dielo Karola Molnára môže slúžiť aj budúcim generáciám mladších umeleckých pokolení ako príklad nezdolného tvorcu, ktorý postavil svoju vizuálnu koloristicky mnohotvárnu tvorivosť aj v najťažších vojnových časoch plne na obranu ľudskosti a humanizmu.
K výstave je vydaná publikácia s farebnými reprodukciami diel.
zdroj: senica.sk