9. marec je označovaný ako Deň paniky. Pod pojmom panika sa rozumie zdesenie, zmätok, strata rozvahy. Dochádza k nej v nebezpečných a krízových situáciách.
Top panikárov vedú politici
Zajačik nám predviedol panický útek pred poľovníkmi, ktorých ani nevidel, a strhol k sebe do behu i ďalších bojazlivejších obyvateľov lesa. Niečo sa blyslo, niečo ozvalo na miestach, kde ho už poľovníci neraz prehnali. Keď zajaca pochytí panika, vie zazmätkovať poriadne. Minule stratil hlavu a dezorientovaný rozbehol sa rovno k postriežke poľovníkov. Než sa z údivu spamätali, zajačik bol fuč…Panika však ostáva, môže stihnúť každého, aj vás, keď náhle alebo aj očakávane a vopred ohlásený, sa vás zmocní zvláštny záchvat strachu. Jeho ďalšie konanie vyvolá chaos, nerozvážnosť, rozruch (okolia, ale i v médiách),často môže mať škandalózne následky. Poľovníci, ktorým ohlúpnutý zajac vbehol priam do náručia, ho mohli polapiť aj holými rukami. Namiesto toho, ktorýsi ostrostrelec začal po ňom ako po „bežiacom terči“ páliť. Iba bohovi lesov a lovu Panovi, mohli vďačiť ostatní páni nablízku, že ostali nažive. Pan, mýtická postava starého sveta, chránil lesy, pastierov , trestal za rušenie božského pokoja v lesoch tak, že na previnilcov vyskakoval spoza húštin v ľudskej podobe, ale s rohmi na hlave a kozími kopytami nôh naháňal pán lesov ľuďom strach. Odtiaľ názov „panický strach“.
Dennodenne pri bežných aktivitách môže človek prepadnúť panickému strachu alebo i panickej chorobe pri opakujúcich sa záchvatoch. Ak spanikári celebrita, jej príhoda má garantovanú publicitu v bulvári.
V reálnom živote prím v panikárení v celosvetovom priemere patrí 1./politikom, 2. /hercom, 3./ športovcom.
zdroj: woman.sk