Dušan Samuel Jurkovič (* 23. august 1868, Turá Lúka – † 21. december 1947, Bratislava, pochovaný v Brezovej pod Bradlom) bol slovenský architekt, dizajnér a etnograf. Na jeho počesť sa od roku 1964 udeľuje Cena Dušana Jurkoviča.
Korene prvého slovenského profesionálneho architekta Dušana S. Jurkoviča sa spájajú s dnešnou myjavskou miestnou časťou Turá Lúka, kde sa narodil 23. augusta 1868 ako piate zo šiestich detí Štefanovi a Emílii Jurkovičovcom.
Otec – spoluzakladateľ Matice slovenskej – bol v Brezovej pod Bradlom notárom. Matka Emília bola dcérou Samuela Jurkoviča, zakladateľa Gazdovského spolku v Sobotišti. Prvotného vzdelania sa Dušanovi Jurkovičovi dostalo na evanjelickej cirkevnej škole v Brezovej, následne navštevoval maďarskú meštiansku školu v Šamoríne a nižšie gymnázium v Šoproni. Vynikajúce výsledky, vzťah k výtvarnému umeniu a značný technický talent ho predurčili na to, aby sa stal úspešným architektom. Svoje schopnosti uplatnil na Štátnej priemyselnej škole vo Viedni, kde študoval staviteľstvo.
Ústredným motívom jeho diela bola láska k prírode, architektonicky veľmi citlivé zasahovanie do nej a ľudová architektúra. Jeho tvorba spájala prvky ľudovej kultúry i moderné trendy európskej architektúry. Bola skutočne rôznorodá, od turistických stavieb a cez témy bývania by ste v nej našli i pamätníky, pomníky či vojenské cintoríny. Na základe jeho návrhov sa realizovali viaceré projekty, okrem iného napríklad Kochovo sanatórium v Bratislave, stanica lanovky na Lomnický štít,Spolkový dom Pavla Blaha v Skalici či pomník doktora Pavla Blaha v Skalici.
Opomenúť nemožno ani jeho veľké plány v Luhačoviciach, v ktorých chcel vytvoriť slovanské kúpele, no ako projektantovi, ktorý v kúpeľoch pôsobil len dve sezóny, sa mu nie všetky zamýšľané stavby podarilo napokon úspešne zrealizovať. Napriek tomu predstavuje torzo kúpeľov s Jurkovičovým rukopisom jednu z najkrajších ukážok česko-slovenskej vetvy európskej secesie.
Jurkovič mal k Štefánikovi blízky vzťah
Pamätníkovej tvorbe sa architekt, návrhár nábytku a etnograf Dušan Jurkovič venoval celý život. Jej najznámejší vrchol predstavuje bradlianska Mohyla M. R. Štefánika, ktorý bol jeho osobným priateľom. Prípravu osláv i smútočného ceremoniálu po Štefánikovej smrti si na starosť zobral práve Jurkovič. Obaja prežili v kraji pod Bradlom detstvo, obaja rodnú pôdu opustili, aby spoznali svet a celý život sa do nej radi vracali.
Navyše Jurkovič svojím projektom výstavby štvorvežovej mohyly splnil veľké prianie generála Štefánika spočinúť v rodnej zemi. Monumentálnosť kompozície, ktorou mohyla pôsobí, z nej spravila symbol česko-slovenskej štátnosti medzivojnového obdobia. Stavať sa začala krátko po Štefánikovom pohrebe, slávnostne odhalená bola v roku 1928. Diela tohto národného umelca sú právom považované za kultúrne dedičstvo. Len samotná mohyla bola napríklad v roku 2009 zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.
https://www.nazahori.sk/2022/11/30/osobnosti-zahoria-ci-dusan-jurkovic-a-skalica-v-zahorskom-muzeu/
https://www.nazahori.sk/2018/10/30/v-brezovej-otvorili-muzeum-dusana-jurkovica/
https://www.nazahori.sk/2018/07/11/prezentacia-mince-k-vyrociu-dusana-samuela-jurkovica-v-skalici-aj-s-ucastou-jeho-vnucky/
zdroj: WIKIPEDIA a TSK a redakcia NaZahori.sk
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…