Základnú školu Dr. Jozefa Dérera v Malackách opantala pravá vianočná atmosféra. Už po štvrtýkrát sa konalo podujatie pod názvom „Vianoce na Dérerke“, počas ktorého si mohli príbuzní tunajších žiakov zakúpiť veci tradične spojené s vianočným obdobím. V úlohe obchodníkov sa predstavili tí najpovolanejší – žiaci základnej školy!
Ešte predtým než sa chodbami školy niesla lákavá vôňa medovníkov a punču, stretli sa zvedaví návštevníci školy v priestoroch miestnej telocvične. V nej sa odohrával kultúrny program, o ktorý sa postarali predovšetkým žiaci prvého stupňa pod vedením svojich pedagógov. Hovorené slovo patrilo žiakom 4. ročníka, ktorí sprevádzali divákom celým pásom piesní, básni a tanca. O tom, že na ZŠ Dr. J. Dérera rastú skvelí hudobní interpreti nás presvedčili ôsmaci a deviataci. Záverečné slovo patrilo riaditeľke školy Kataríne Habovej: „Som šťastná, že sme sa po roku opäť zišli počas Vianoc na Dérerke. Prajem vám všetkým v mene našej školy predovšetkým pokoj. Pokoj v rodinnom kruhu, pokoj v pracovnom prostredí a pokoj v srdci. No a pod stromčekom nech si každý z vás nájde pevné zdravie, mnoho šťastia a úprimnej lásky.“
Kroky návštevníkov následne smerovali do jednotlivých tried, kde na nich čakali usmievavé tváre predávajúcich žiakov. Tí okrem už vyššie spomínaných medovníkov a punču ponúkali aj produkty vyrobené z dreva, plastu alebo kovu. Presne tak vyzerala aj lavica Viktora, žiaka 5.A triedy. „Ponúkame tu výborné karamelové guľočky, určite neoľutujete!“, ponúka nás s misou, ktorá je bohato naložená zákuskami. „Keby ste prišli skôr, predal by som vám aj svietnik. Ten som si pripravoval doma s rodičmi“, dodáva jedným dychom. Ninu, žiačku 8. ročníka, sme našli na chodbe na 2. poschodí. Práve ochotne vysvetľovala jednému z rodičov, ako vyrobili drevenú doštičku s nápisom Veselé Vianoce. „Veci, ktoré predávame, sme pripravovali spoločne s našou pani učiteľkou na výtvarnej a technickej výchove. Mám rada toto podujatie, pretože svojimi výrobkami dokážeme potešiť ľudí. Peniaze, ktoré si zarobíme, následne využijeme na kúpu lístkov do divadla alebo na výlety,“ trpezlivo vysvetľuje Nina.
Nuž, my musíme s Ninou len súhlasiť. Nielenže deti sa učia pri zhotovovaní a vyrábaní predávaných predmetov manuálnej činnosti, ale aj osobnej zodpovednosti. Peniaze však nevyužijú iba žiaci ZŠ Dr. J. Dérera. Aspoň tak to avizuje riaditeľka školy Katarína Habová. „Peniaze zarobené pri predaji skutočne využívame na výchovno-vzdelávacie účely. Časť zo zarobenej sumy však poputuje aj na dobročinné účely,“ dodáva na záver.