Demokratické priame voľby poslancov Európskeho parlamentu (EP) sa uskutočňujú v členských krajinách EÚ od roku 1979, vždy po piatich rokoch systémom pomerného zastúpenia. Info: www.europarl.europa.eu.
V poradí dvanáste voľby do EP, zároveň štvrté na Slovensku, sa uskutočnia v EÚ v dňoch 23. až 26. mája 2019. Termín konania volieb do EP na Slovensku je sobota 25. máj 2019.
Voľby do EP sa konajú v členských štátoch EÚ na rôznych úrovniach. V Belgicku a Taliansku sa voľby konajú na regionálnej úrovni. V Dánsku, Francúzsku a Španielsku, v susednej ČR, ale i na Slovensku na celoštátnej úrovni.
V Nemecku sa voľby do EP uskutočňujú kombinovaným systémom a v niektorých členských krajinách EÚ sú voľby dokonca povinné – Belgicko, Grécko, Luxembursko.
Pre všetky spôsoby volieb však platí zásada, že sa ich môžu zúčastniť ako voliči občania, ktorí v deň volieb dovŕšili minimálne 18 rokov a že za poslancov EP môžu byť volení občania starší ako 21 rokov.
Prirodzene, že sa dodržiava i zásada rovnosti mužov a žien, uchádzania sa o zvolenie iba v jednom členskom štáte EÚ a princíp tajného hlasovania.
Aký význam majú voľby do EP?
Voľby do Európskeho parlamentu zabezpečujú prostredníctvom volených poslancov reprezentáciu občanov v rozhodovacom procese Európskej únie a zaisťujú jej demokratické fungovanie.
Európsky parlament je práve vďaka tomuto volebnému procesu hlasom občanov, pričom má spolu s Radou EÚ rovnocennú rozhodovaciu právomoc v legislatívnom procese EÚ (s výnimkou právomocí výlučne v kompetencii členských štátov).
Keďže výrazná časť legislatívy členských štátov je transformovaná z európskej legislatívy, majú voľby do EP pre členské štáty veľký význam.
Eurovoľby 2014
V posledných voľbách do EP v roku 2014 zaznamenalo Slovensko najnižšiu účasť v celej EÚ. Volieb sa zúčastnilo len 13,05 % oprávnených voličov, čo znamená, že možnosť vstúpiť do rozhodovacieho procesu EÚ prostredníctvom volieb, vtedy využilo len približne 560 tisíc ľudí.
Eurovoľby 2019
Štvrté eurovoľby, ktorých sa Slovensko zúčastní budú poznačené brexitom. Nejasný odchod Veľkej Británie z EÚ spôsobí pokles europoslancov na 705, čo však paradoxne Slovensku jedného europoslanca pridá.
Ako voliť?
Volí sa teda až 14 zástupcov zo Slovenska s tým, že do európskych parlamentných lavíc ich bezprostredne po voľbách zasadne 13, ten štrnásty zaujme svoje miesto až po odchode Veľkej Británie.
Celkovo si voliči vyberajú z 31 kandidátnych listín politických strán, ktoré dostanú pri vstupe do volebnej miestnosti. Z nich do pripravenej obálky vložia jednu, patriacu strane, ktorej chcú odovzdať svoj hlas. Voliči zároveň môžu odovzdať dva preferenčné hlasy konkrétnym kandidátom z nimi zvolenej politickej strany.
Tieto hlasy sa dávajú najviac dvom konkrétnym kandidátom tým, že volič zakrúžkuje ich poradové číslo pred menom. Hlas odovzdaný politickej strane bez preferenčných hlasov je platný, ak však volič zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov, takýto hlas platný nie je.
Všetko o EU a EP tu: http://www.europarl.europa.eu/slovakia/sk/informacie_o_eu/ep_volby_2019.html