Categories: Skalica

V Senici a Skalici lokálne epidémie chrípky

Situácia vo výskyte chrípkových ochorení v Trnavskom kraji  v 7 kalendárnom týždni roka . 

 V 7. KT bolo zaznamenaných v Trnavskom kraji 15 460 akútnych respiračných ochorení (chorobnosť 3496,2), z toho chrípke podobných ochorení bolo 3049 (chorobnosť 689,5). V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom zaznamenávame vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia o 9,82 % a vzostup chorobnosti na chrípke podobné ochorenia o 21,96 %. Na úrovni okresov bola zaevidovaná najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v okrese Dunajská Streda (3860,80).

Z hľadiska vekovej distribúcie bola najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine 0-5 ročných. Najvyšší nárast chorobnosti je pozorovaný vo vekových skupinách 20-59 ročných a nad 60 rokov. Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení bol u 2,2 % ochorení hlásený komplikovaný priebeh – najčastejšie sinusitídou (zápalom prínosových dutín). 

vírus chrípky     / zdroj: zdravi.euro.cz

Z hľadiska stupňa intenzity výskytu je chrípka v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií.

V 7. KT bolo v Trnavskom kraji z dôvodu akútnych respiračných ochorení uzatvorených 68 školských zariadení, z toho v okrese Galanta 9 MŠ a 4 ZŠ, v okrese Dunajská Streda 1 MŠ, 3 ZŠ a 1 SŠ, v okrese Trnava 10 MŠ, 4 ZŠ a 2 SŠ,  v okrese Hlohovec 2 MŠ a 1 ZŠ, v okrese Senica 4 MŠ, 5 ZŠ a 1 SŠ, v okrese Skalica 8 MŠ, 6 ZŠ a 2 SŠ,  v okrese Piešťany 1 MŠ a 4 ZŠ.

Pre NaZahori.sk MUDr. Dagmar Kollárová, odbor epidemiológie, RÚVZ v Trnave

 

 Čo je chrípka?

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlym začiatkom, zimnicou, triaškou, horúčkou (nad 38°C), únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridruží kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia. Každoročne postihne 10 % svetovej populácie. Ide o závažné ochorenie, ktoré je príčinou úmrtí tisícov ľudí na celom svete každý rok. 

Je chrípka „banálne“ ochorenie bez komplikácií?

Priebeh ochorenia chrípky a jeho dopad závisí od viacerých faktorov, ako je napr. miera patogenity vírusu, ale aj vek a zdravotný stav osôb. Riziko vzniku komplikácií chrípky zvyšuje napr. prítomnosť chronických ochorení, fajčenie a obezita. U mladých  zdravých osôb je väčšinou nekomplikovaný, trvá 7 – 14 dní. K najčastejším komplikáciám patria zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín a zápal pľúc. Menej často môže prísť aj ku komplikáciám postihujúcim srdce alebo nervový systém, prípadne až k úmrtiu.

Čo spôsobuje chrípku?

Pôvodcom chrípky je vírus chrípky, ktorý má niekoľko typov a subtypov  a vyznačuje sa veľkou premenlivosťou. Vírus často mení svoje vlastnosti a takmer každú sezónu kolujú v populácii iné typy vírusu. Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek. Najvyššia nákazlivosť je na začiatku ochorenia, pri komplikovanom priebehu môže trvať aj dlhšie.  Nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou.  Chorý vylučuje vírus pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní, ale nákaza je možná aj kontaminovanými rukami a predmetmi.

Ako sa lieči chrípka? Zaberajú na ňu antibiotiká?

Liečba je väčšinou symptomatická. Keďže ide o vírusové ochorenie, nelieči sa antibiotikami. Je možné použiť antivirotiká, tie sa musia nasadiť do dvoch dní od začiatku príznakov. Chrípku je potrebné vyležať. Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie teploty. Únavu a malátnosť je však možné pociťovať ešte niekoľko dní, či týždňov po ústupe chrípky.

foto: aktualne.cz

Koho postihuje chrípka?

Chrípka môže postihnúť kohokoľvek a závažné problémy súvisiace s chrípkou sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale určité osoby sú vo vysokom riziku vzniku závažných komplikácií chrípky, v prípade že ochorejú. Sem patria staršie osoby, osoby s chronickými ochoreniami  tehotné ženy a malé deti. 

Kedy hovoríme o chrípkovej epidémií?

Vo všeobecnosti hovoríme o epidémii vtedy, ak ide o nahromadenie viacerých alebo mnohých ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste tým istým pôvodcom nákazy. Podľa geografického šírenia sa rozoznávajú lokálne, okresné, krajské či celoštátne epidémie.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky kontinuálne monitoruje a vyhodnocuje situáciu vo výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky a chrípke podobných ochorení. Zároveň zverejňuje odporúčania, ako chrípke predísť prostredníctvom svojej webovej stránky, sociálnej siete či médií.

Ako spoznáme príznaky chrípky?

–     náhly nástup príznakov z plného zdravia,

–     vysoká teplota  – nad 38 °C,

–     typický úvodný príznak je bolesť kĺbov,

–     silná bolesť hlavy, často za očami,

–     bolesť svalov v rukách, v  nohách a na chrbte,

–     suchý, dráždivý kašeľ,

–     často sa objaví zimnica a triaška,

–     po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

foto: aktualne.cz

Kedy hovoríme o prechladnutí?

Okrem chrípky na jeseň zvyknú potrápiť aj iné akútne respiračné ochorenia. Najčastejšie ich spôsobujú viaceré vírusy (napr. rinovírusy, adenovírusy, koronavírusy) alebo baktérie (streptokoky, stafylokoky, hemofily, bordetely).  Vstupnou bránou infekcie sú predovšetkým dýchacie cesty. K vírusovej infekcii horných dýchacích ciest sa niekedy môže pridať bakteriálna infekcia a spôsobiť napríklad zápal prínosových dutín, ucha, alebo dolných dýchacích ciest.

Ako spoznáme príznaky prechladnutia?

–     prechladnutie sa prejaví postupne,

–     teplota zvyčajne nebýva vyššia ako 38 °C,

–     kĺby bolia iba zriedkavo,

–     často sa prejaví bolesť svalov v rukách, v nohách a na chrbte,

–     jeden z možných príznakov je kašeľ,

–     od začiatku sa objaví nádcha a bolesť hrdla.

foto: aktualne.cz

Prečo je dobré dať sa zaočkovať proti chrípke?

Očkovanie je najdostupnejšia a najúčinnejšia prevencia proti chrípke. Štatistické údaje dokazujú, že pri súčasnej nízkej zaočkovanosti celkovej populácie u nás, sa vyskytnú menšie alebo väčšie epidémie každý rok. Očkovanie pomáha jednotlivcom, ale aj kolektívom, ak sa zaočkuje väčší počet ľudí, napríklad v školách, v škôlkach, či na pracoviskách. Vytvorí sa kolektívna imunita, ktorá eliminuje riziko šírenia ochorenia.

foto: aktualne.cz

Kedy je najlepšie obdobie na očkovanie?

Najvhodnejšie obdobie je október a november. Po očkovaní trvá približne 10 – 14 dní, kým sa v tele vytvorí dostatočná hladina protilátok, ktoré chránia pred chrípkou. Ochranný účinok trvá šesť mesiacov. Očkovanie je možné aj v zimných mesiacoch, až do objavenia sa epidémie. Pri očkovaní počas epidémie ale hrozí, že očkovaná osoba ochorie skôr, než sa v organizme vytvoria ochranné protilátky.

zdroj: uvzsr.sk a NaZahori.sk

Author

Redakcia

Recent Posts

Aktuálne: Zrážka troch vozidiel na D2 smerom na Záhorie

Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…

8 hodín ago

Vianoce 2024: aktuálne trendy výzdoby a darčeky

Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…

13 hodín ago

Pivovar Wywar z Holíča získal šesť ocenení v Slovenskom pohári remeselného piva

Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…

14 hodín ago

TTSK: Zimna údržba ciest je v Trnavskom kraji pripravená

Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…

15 hodín ago

Fifinova zastávka: S príbehom miestneho umelca v Skalici

"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…

16 hodín ago

Školský bežecký pohár: Šanca pre školy ukázať športového ducha

Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…

16 hodín ago