Categories: Myjavsko

V Krajnom bude Čipkársky workshop

V Krajnom oživujú čipkárstvo zapísané v kultúrnom dedičstve Slovenska. Čipkársky workshop bude počas prvého februárového víkendu. 

Workshop organizuje Centrum tradičnej kultúry, Klub Krajnianskej čipky a obec Krajné. Tvorivý workshop bude venovaný špeciálne tylovej paličkovanej čipke Myjavskej pahorkatiny.

foto: krajne.sk

 

“Čipkárok venujúcich sa tejto čipke nie je až tak veľa. Týmto workshopom chceme rozšíriť čipkársku základňu a povenovať sa aj zručnosti pletenia tylovej čipky,” povedala vedúca klubu Krajnianskej čipky Zuzana Bieliková.

 Keďže tento druh čipky pochádza z Belgicka a prišiel na Slovensko z Čiech, aj preto sa kurz uskutoční pod vedením lektoriek Zuzany a Romany Galuszkových z mesta Jablonec nad Nisou.

Tylovú paličkovanú čipku Myjavskej pahorkatiny slávnostne zapísali v roku 2016 do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Zoznam sa tak rozšíril na 13 prvkov. Iba tie prvky, ktoré sú v ňom zapísané, sa môžu uchádzať o zápis do Zoznamu nehmotného svetového dedičstva ľudstva UNESCO.

Paličkovaná tylová čipka z oblasti Myjavskej pahorkatiny patrí medzi unikáty medzi mnohými druhmi paličkovanej čipky na Slovensku. Ojedinelá je pre svoju krehkosť a vzdušnosť. Tá sa dosahuje pletením z jemnej bielej priadze na tylovej sieti pomocou množstva paličiek. Spočiatku bola typická pre obec Krajné, kde sa tento druh čipky udomácnil od 80. rokov 19. storočia. Tylová čipka si v tejto oblasti zachovala znaky belgickej tylovej čipky, s ktorou je vývojovo spätá. 

Obľuba bielej tylovej čipky v okolí Myjavy súvisí s tradíciami štýlu miestnych odevov, v ktorom sa využívajú vzdušné biele látky. Čipka sa stala súčasťou ľudového odevu aj liturgického textilu. Pozoruhodné je, ako sa s ním, ako s prvkom vlastného kultúrneho dedičstva, identifikujú súčasní obyvatelia myjavského regiónu a ako si ho cenia. 

V Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je v súčasnosti 13 zapísaných prvkov: Fujara a jej hudba, Radvanský jarmok, Aušusnícke služby špaňodolinských baníkov, Terchovská muzika, Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku, Čičmianske ornamenty, Banskoštiavnický Salamander, Tradičné bábkarstvo na Slovensku, Gajdy a gajdošská tradícia na Slovensku, Modrotlač, Horehronský viachlasný spev a dva najnovšie Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny a Vajnorský ornament.

Register vedie Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru, ktoré patrí pod Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). 

zdroj: ludovakultura.sk.  a krajne.sk  TS

 

Author

Redakcia

Recent Posts

Predpoveď počasia na dnes: Záhorie a Kopanice pod závojom oblačnosti

Ak sa dnes pohybujete v regióne Záhoria a Kopaníc, pripravte sa na chladný deň s…

1 hodinu ago

📷 Zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach

Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. autor Vladimír Miček NaZáhorí

2 hodiny ago

Magické Vianočné trhy v Skalici: Tradície ožívajú na námestí

Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…

3 hodiny ago

Aktuálne: Zrážka troch vozidiel na D2 smerom na Záhorie

Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…

16 hodín ago

Vianoce 2024: aktuálne trendy výzdoby a darčeky

Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…

21 hodín ago

Pivovar Wywar z Holíča získal šesť ocenení v Slovenskom pohári remeselného piva

Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…

22 hodín ago