Prvé ložisko ropy na Slovensku bolo objavené pred 107 rokmi v Gbeloch. Ropu navŕtali 10. januára 1914 a s jej priemyselnou ťažbou sa začalo o tri dni neskôr.
Z prvej sondy sa denne ťažilo asi 15 ton ropy. Odvtedy sa na našom území vyťažilo približne 3,5 milióna ton ropy. Najvyššia ťažba na slovenskom území bola dosiahnutá v roku 1963, a to 84.500 ton. V súčasnosti pokrýva domáca ťažba ropy len okolo 0,2 percenta spotreby.
Priekopníkom v ťažbe a využití zemného plynu, sprevádzajúceho náleziská ropy, bol gbelský sedliak Ján Medlen. Už dlhšie pozoroval plynové výrony, a to vtedy, keď chcel odvodniť močaristé časti pozemku, aby ich získal na poľnohospodárske obrábanie. Keď zistil, že ide o horľavé plyny, zišlo mu na um použiť ich na vykurovanie svojej chalupy.
A tak vykopal asi meter hlbokú jamu s priemerom približne 1,5 m, obložil ju tehlami a prikryl hlinou, čím vznikla podzemná nádrž na zachytávanie plynu. Odtiaľ viedol plyn priekopou, ktorú vyložil tehlami a prikryl hlinou až k chalupe, kde priekopa vyúsťovala priamo do jednoduchého ohniska. Týmto spôsobom začal vykurovať svoj domček.
Jedného dňa, keď chcel zapáliť oheň, netušiac, že chata je už naplnená nebezpečnou zmesou plynu, škrtol zápalkou. Vzápätí nastal prudký výbuch, ktorý rozmetal celú strechu Medlenového domku.
Informácia o výbuchu plynu sa dostala na ministerstvo financií uhorského kráľovstva, oddelenie pre štátne kutanie na zemný plyn, zemný olej a draselnú soľ. A tak sa na Záhorí objavili geológovia a prieskumníci a začalo sa hľadanie ropy. Prvú sondu začali vŕtať 28. októbra 1913 pomocou pojazdnej ručnej vŕtacej súpravy. Ložisko ťažkej ropy objavili v hĺbke 163 až 168 m.
Ropa sa stala počas prvej svetovej vojny vzácnou surovinou, čo sa prejavilo na jej stúpajúcej cene. Rakúsko-uhorská vláda preto ťažbu zvyšovala.
Geologicko-prieskumné práce v rokoch 1919 až 1945 prebiehali okrem Gbelov aj v Závode, Šaštíne, Moravskom Jáne, Kopčanoch, Holíči, Brodskom a neskôr aj v Gajaroch. Do vzniku ČSR v roku 1918 sa v Gbeloch vyťažilo 29.362 ton ropy a na jej ťažbe pracovalo približne 400 robotníkov.
Ropa z náleziska v Gbeloch patrí medzi ťažké ropy. Je to olejovitá kvapalina zelenej farby. Pôvodne sa používala aj na liečenie. Na mieste jej prvého nálezu sa nachádza pamätná tabuľa a jej objaviteľa Jána Medlena pripomína v Gbeloch na Naftárskej ulici pamätná busta.
V októbri 2013 otvorili v priestoroch základnej umeleckej školy novú muzeálnu expozíciu naftárstva. Vznikla pri príležitosti 100. výročia objavenia ropy na Slovensku gbelským rodákom Jánom Medlenom a 100. výročia začatia vrtných prác v regióne.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…