Takmer 100.000 eur z Centrálneho krízového fondu (CKF) Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) poputujú na preventívne opatrenia.
CKF dostane 34 členských obcí a miest spolu viac ako 96 tisíc eur na realizáciu opatrení na predchádzanie krízovým situáciám. Rozhodla o tom rada fondu, ktorá vyhodnotila v apríli vyhlásenú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok v minimálnej výške 1.000 eura maximálnej výške 3.000 eur.
Preventívne opatrenia pred krízovými udalosťami Vybudovanie zatrávnených vsakovacích valov na pozemkoch obce p. č. 2698, 2700 k. ú. Štefanov, za pomoci ktorých sa tok vody spomalí a zemina z polí nepotečie do obce. Zároveň budú slúžiť ako zásobáreň úžitkovej vody.
Regulácia dažďovej a prívalovej vody na “Malej strane” v obci Oreské Ochrana záhrad, dvorov a rodinných domov pred stekaním dažďovej a prívalovej vody. Vykopaním rigolu podĺž záhrad rodinných domov a pred ním umiestneného násypu/valu dôjde k regulácii stekaniu dažďovej a prívalovej vody do dvorov, záhrad, pivníc rodinných domov a prízemných poschodí polohovo nižšie umiestnených rodinných domov a tým k zabráneniu ich poškodzovania. Voda bude následne zvedená do potoku Chvojnica z jednej aj druhej strany rigola.
Revitalizácia starých a poškodených stromov ohrozujúcich zdravie občanov Dendrologické posúdenie vybraných stromov v intraviláne obce Vrádište. Orezanie odborne spôsobilou osobou, ošetrenie rezných rán a likvidácia drevnej hmoty odvozom na regionálnu kompostáreň v Skalici.
„Aj nedávne tragické udalosti v Juhomoravskom kraji potvrdili, aké dôležité je pripraviť sa na živelné katastrofy.Prostriedky z Centrálneho krízového fondusúurčené na predchádzanie škodám, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepriaznivého počasia, respektíve na ich odstraňovanie.V rámci aktuálnej výzvy podporíme 34 obcí a miest vo všetkých siedmich okresoch Trnavského kraja. Až 25 z nich dostane dotáciu v maximálnej výške 3-tisíc eur,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Väčšina obcí a miest využije získané prostriedky na zabezpečenie preventívnych opatrení pred živelnými katastrofami. Ide napríklad o realizáciu vodozádržných a protipovodňových opatrení alebo čistenie a prehĺbenie rigolov pri komunikáciách.Premiérovo bude možné dotáciu z fondu použiť aj na ošetrenie a výrub drevín, ktoré sú ohrozujú zdravie ľudí a ich majetok, na základe odborného posúdenia.
CKF vznikol v roku 2009 a je zameraný na podporu obcí pri škodách spôsobených živelnými udalosťami. V júni 2019 došlo k zmene štatútu, ktorá umožnila podporiť nielen odstraňovanie škôd, ale aj ich prevenciu.
Pre členské obce a mestá fondpredstavuje de facto poistný nástroj, z ktorého môžu získať finančný príspevok na úhradu časti výdavkov spojených s odstraňovaním škôd respektíve na prevenciu voči nim.Do CKF pravidelne prispieva aj župa.Za rok 2021 to je 83 tisíc eur.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…