Svetový deň včiel oslavujú včelári každý rok 20. mája v deň narodenia Antona Janšu, ktorý bol zakladateľom moderného včelárstva. V roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni.
Vedecké štúdie hovoria, že až 75 % druhov plodín a 90 % druhov kvitnúcich rastlín závisí na opeľovačoch. Väčšinu opelenia v Európe zabezpečuje domestikovaný druh včely medonosnej.
Včely sú považované za najusilovnejšie tvory, na 1 kilogram medu musia navštíviť až milión kvetov a sú schopné doletieť 6 km od úľa. O tom že sú usilovné svedčí aj fakt, že pracujú približne od štvrtej rána do piatej poobede, napriek tomu za celý svoj život, ktorý trvá približne 35 dní, nazbiera jedna včielka približne polovicu čajovej lyžičky medu.
Včela medonostná NaZáhorí
Včiel a včelstiev na svete značne ubúda, príčinou sú najmä aktivity človeka. Nedostatkom kultúrne chovaných včelstiev trpia hlavne krajiny Európy. Spôsobuje to nízka rentabilita profesionálnych včelárskych hospodárstiev. Tie ovplyvňujú nízke ceny dovozového medu na globálnom trhu. Ale aj výrazné medziročné výkyvy v produkcii medu spôsobené zmenami klímy a krajiny. V neposlednom rade ovplyvňujú chov včiel zvýšené náklady na obnovu početného stavu včelstiev v súvislosti s ich zvýšenými úhynmi.
Včela medonosná (Apis mellifera) a patrí do skupiny takzvaného „sociálneho hmyzu“. Každé včelstvo sídliace v úľoch alebo iných dutinách tvorí:
Na diaľnici D2 v bezprostrednej blízkosti hraničného priechodu (v úseku 0,3 km diaľnice D2), v…
Meteorológovia SHMU vyhlásili na pondelok 25. novembra 2024 výstrahu pre silný vietor aj v okresoch…
Bratislavskí dopravní policajti aktuálne dokumentujú okolnosti dopravnej nehody ku ktorej došlo na diaľnici D2 v…
Policajti z mesta Holíč vyrazili na pomoc za tmy a hustého sneženia mužovi do obce…
Polícia SR ukázala, že bezpečnosť a prevencia sú prioritou aj v nočných hodinách. V rámci…
Vybojované víťazstvo basketbalistov MŠK BO Holíč vo vyrovnanom zápase v sobotu 23. novembra 2024 na…