Svetový deň slobody tlače: Zachovanie slobodných, nezávislých a pluralitných médií je kľúčové pre odolné a zdravé demokracie.
Ochrana slobody prejavu zakotvená pred 75 rokmi vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv zostáva naďalej kľúčovou prioritou činností EÚ v oblasti ľudských práv. Sloboda tlače je však dnes v ohrození v prevažnej časti sveta. Novinári, pracovníci médií a všetci, ktorí prinášajú verejnosti nezávislé a kvalitné informácie, poukazujú na hrubé porušovanie ľudských práv a brutálne činy a berú na zodpovednosť osoby pri moci, sa čoraz častejšie stretávajú s diskreditáciou, vyhrážaním a útokmi, a to aj prostredníctvom dezinformácií.
Reportéri na napadnutej Ukrajine, novinári v Bielorusku a Afganistane, nezávislé médiá na Blízkom východe a v severnej Afrike, miestni novinári v Strednej Amerike, laureáti Nobelovej ceny na Filipínach a v Rusku a mnohí ďalší pracovníci médií na celom svete vrátane Európy naďalej platia vysokú cenu za výkon svojho povolania. Vyjadrila sa Európska rada – Rada EÚ.
Protesty Slovákov po vražde Jána Kuciaka potvrdili niečo významné: Všetci musíme byť strážcami slobody tlače. Pretože novinár nereprezentuje len sám seba, ale nás všetkých, píše CILLA BENKÖ, riaditeľka verejnoprávneho Rádia Švédsko.
Dnes (3. mája) si pripomíname Svetový deň slobody tlače. Aj s dôrazom na slobodu tlače ako základný kameň ostatných ľudských práv. Situácia je naliehavá, pretože demokracia ako forma vlády je na čoraz viac miestach sveta spochybňovaná. Podľa Göteborskej univerzity sa počet demokracií vo svete zmenšil na úroveň roku 1986 a sloboda tlače je často prvou obeťou rozpadávajúcej sa demokracie.
Jasne to vidíme po Putinovej invázii na Ukrajinu. Nezávislé médiá v Rusku boli blokované a likvidované. Jednotliví novinári boli cenzurovaní a v marci 2023 bol v Jekaterinburgu zatknutý a uväznený americký novinár Evan Gerškovič z denníka Wall Street Journal na základe obvinenia zo špionáže. Ruské sily prevzali kontrolu nad tokom informácií a ruské obyvateľstvo na to dopláca.
„Lži veľmi mocných nie sú to, čo je v ohrození. V nebezpečenstve je pravda tých, ktorí nemajú moc.“ To je niečo, nad čím sa treba zamyslieť pri príležitosti dnešného Svetového dňa slobody tlače. Zdroj: EURACTIV – pôvodne publikovaný v švédskom denníku Expressen.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače akcentovala neoddeliteľnosť demokracie a slobodných médií. V tomto kontexte poukázala i na to, že Slovensko pokleslo v globálnom rebríčku slobody tlače. “K demokracii nepatrí zastrašovanie médií a snaha o ich politické ovládnutie,” vyjadrila sa Z. Čaputová.
Tam, kde je ohrozená sloboda tlače, je ohrozená aj demokracia. “Je dobrou správou, že Slovensko stále patrí k slobodnejšej časti sveta. Tou horšou je, že pokiaľ ide o slobodu tlače, v globálnom rebríčku sme klesli nižšie. Práve Svetový deň slobody tlače je príležitosťou zdôrazniť, že slobodné médiá a demokracia sú od seba neoddeliteľné. Nemôžeme akceptovať útoky na novinárov a zvlášť od tých, ktorí majú v rukách moc. K demokracii nepatrí ani zastrašovanie médií a snaha o ich politické ovládnutie. Vnímajme slobodu tlače predovšetkým ako právo každého z nás mať pravdivé a overené informácie. Ako právo, ktoré si vyžaduje našu aktívnu ochranu,” doplnila prezidentka.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…