Stredoeurópska vysoká škola v Skalici sa vyjadrila vo štvrtok 25.6.2020 k magisterskej práci Borisa Kollára, terajšieho predsedu NR SR. NaZahori.sk ho prinášame v plnom znení bez úprav.
STANOVISKO Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici k magisterskej práci Mgr. Borisa Kollára
Mgr. Boris Kollár absolvoval na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici jednoodborové magisterské štúdium Environmentálne manažérstvo v externej forme štúdia. Štúdium ukončil v riadnom termíne v akademickom roku 2014/15 štátnou záverečnou skúškou, ktorej súčasťou je aj obhajoba záverečnej práce.
V zmysle § 63 Zákona o vysokých školách ods. 2 sa Štátna skúška vykoná pred skúšobnou komisiou. Priebeh štátnej skúšky a vyhlásenie jej výsledkov sú verejné. Rozhodovanie skúšobnej komisie o výsledkoch štátnej skúšky sa uskutoční na neverejnom zasadnutí skúšobnej komisie.
Skúšobná komisia bola riadne menovaná rektorom Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici a v požadovanej funkčnej štruktúre (profesori, docenti). Skúšobná komisia pri hodnotení záverečnej práce vychádzala z nasledovných podkladov:
- Záverečná práca – výtlačok
- Posudok školiteľa
- Posudok oponenta
- Protokol o kontrole originality
- Prezentácia záverečnej práce
- Rozprava k záverečnej práci
V rámci vypracovania posudku školiteľa a oponenta sa pri hodnotení používa nasledovná bodová úroveň:
Kritériá hodnotenia záverečnej práce Maximum – body
1.Aktuálnosť témy a vzťah k študijnému programu 5
2.Požadovaný rozsah a posúdenie štruktúry práce 5
3.Posúdenie formálnej stránky práce, práca s literatúrou, bibliografické citácie 10
4.Posúdenie úrovne spracovania teoretickej časti 30
5.Posúdenie úrovne spracovania empirickej časti 20
6.Splnenie cieľa práce a úloh stanovených metodikou záverečnej práce 30
SPOLU 100
Na posúdenie formálnej stránky práce vrátane citácií pripadá 10 bodov a na teoretickú časť práce 30 bodov, spolu teda tieto zložky majúce vzťah k posúdeniu originality teoretickej časti práce tvoria 40 % hodnotenia. Kľúčovými oblasťami hodnotenia sú empirická časť a splnenie cieľov práce, ktoré predstavujú 50 % hodnotenia. V záverečnej práci B. Kollára je podstatnou a kľúčovou časťou práce výsledková časť, ktorá je originálnym príspevkom autora (v práci ide najmä o strany 37-51), ktorých obsah sa v protokole originality neobjavuje, čo dokumentuje jednoznačné autorstvo tejto časti a ktorá zároveň napĺňa aj požadované ciele práce.
Skúšobná komisia teda pri záverečnom hodnotení práce zohľadňuje všetky zmieňované dokumenty, aktuálne k dátumu konania štátnej záverečnej skúšky.
Poznámka ku kontrole originality:
Podľa § 63 Zákona o vysokých školách ods. (7) Ministerstvo školstva spravuje centrálny register záverečných, rigoróznych a habilitačných prác. Pred pripustením osoby k obhajobe záverečnej práce, rigoróznej práce alebo habilitačnej práce vysoká škola zašle túto prácu v elektronickej forme do centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác a na základe informácie z centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác overí mieru originality zaslanej práce.
Za protokol o kontrole originality nesie teda zodpovednosť Ministerstvo školstva, nie vysoká škola. Skúšobná komisia mohla v čase konania štátnej záverečnej skúšky hodnotiť mieru originality iba podľa dokladu získaného z Centrálneho registra záverečných prác, za ktorý nesie zodpovednosť Ministerstvo školstva.
Hodnotiť mieru originality a úroveň záverečnej práce podľa iných ako vtedy platných a ministerstvom garantovaných hodnotení je nekorektné. Ak existuje v danom čase lepší softvérový nástroj na hodnotenie originality práce, je na rozhodnutí Ministerstva školstva, či tento nástroj zaradí na hodnotenie prác v centrálnom registri záverečných prác.
ZÁVER
Štátna záverečná skúška Mgr. Borisa Kollára, vrátane obhajoby záverečnej práce, prebehla v zmysle požiadaviek §63 Zákona o vysokých školách. Skúšobná komisia zohľadnila pri svojom neverejnom zasadnutí:
- všetky vtedy platné dokumenty, vrátane kontroly originality, ktorej garantom je Ministerstvo školstva,
- priebeh obhajoby záverečnej práce,
- predmetové skúšky
a rozhodla v súlade so zákonom, čo potvrdila podpismi všetkých členov skúšobnej komisie.
Spochybňovať rozhodnutie skúšobnej komisie považujeme v tomto zmysle za spochybňovanie podstaty Zákona o vysokých školách.
Toto stanovisko Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici k problematike záverečnej práce Mgr. Borisa Kollára je konečné a k tejto problematike sa nebudeme už ďalej vyjadrovať.
Vypracoval doc. RNDr. Ing. Jozef Minďaš, PhD. v.r.
Dovetok:
V zmysle § 62a Zákona o vysokých školách ods.1 „Záverečná práca nesmie neoprávnene zasiahnuť do práv alebo právom chránených záujmov tretích osôb, najmä nesmie porušovať práva duševného vlastníctva tretej osoby“. K porušeniu tohto ustanovenia zákona nedošlo, nakoľko neevidujeme skutočnosť, že by boli porušené práva duševného vlastníctva.