Deviaty septembrový deň si pripomíname obete holokaustu a rasovo motivovaného násilia.
VIDEO- Pamätaj: „V Osvienčime som sa stala číslom 2146. Zažila som tam koncentrované zlo…“
Helena Weinwurmová prežila, aby po skúsenostiach so zlom v koncentračnom tábore bola nositeľkou dobra….Moje meno je Emília Vášáryová a verím, že na Helenino posolstvo by sa nemalo zabudnúť.
Tento pamätný deň je smutnou spomienkou na prijatie Židovského kódexu vládou slovenského štátu 9. septembra 1941. Legislatívna norma v rozsahu 270 paragrafov sumarizovala dovtedy prijaté protižidovské nariadenia a ďalej ich rozširovala. Inšpiráciou sa síce stali nacistické Norimberské zákony, ale boli to predstavitelia vojnového slovenského štátu, ktorí vyhlásili vlastných občanov a občianky za menejcenných a vystavili ich prenasledovaniu, diskriminácii a deportáciám do koncentračných táborov. Väčšina z nich sa už nevrátila.
Pri pamätníku Obetiam holokaustu v sereďskom Zámockom parku sa 7.9.2018 stretli zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, izraelský veľvyslanec na Slovensku Zvi Aviner Vapni, veľvyslanec Spojených štátov amerických Adam Sterling a študenti miestnych základných a stredných škôl, aby si pripomenuli zločiny proti ľudskosti počas druhej svetovej vojny.
Múzeum holokaustu v Seredi
Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny. V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu.
zdroj: facebook.com/TrnavskyKraj/ a snm.sk