Slovenská poľnohospodárska skupina SANAGRO, ktorá je jedným z najvýznamnejších prvovýrobcov poľnohospodárskych produktov na našom trhu, opäť pridala do svojej produkcie výrobky určené pre konečného spotrebiteľa.
Po tom, ako do svojej pestovateľskej produkcie zaradila viaceré druhy zeleniny – mrkvu, petržlen, zemiaky, repu, kapustu a bio tekvicu olejnú, na svojej najväčšej ekofarme Bos-Por AGRO v Húškach Borský Sv. Jur v senickom regióne v týchto dňoch rozbehla aj chov sliepok vo voľnom výbehu s cieľom produkcie bio vajec.
Na farme aktuálne chová dvetisíc nosníc, pričom ich mesačná produkcia sa odhaduje na 50-tisíc tých najkvalitnejších vajec. Ročne by ich tak na slovenský trh malo smerovať vyše pol milióna.
Výbeh pre nové nosnice sa rozprestiera na ploche presahujúcej jeden hektár. „Cieľom SANAGRA je podporovať zvyšovanie potravinovej sebestačnosti, a tá pri produkcii vajec neustále klesá. Zároveň je našou snahou dodávať domácemu spotrebiteľovi bezpečné potraviny s vysokou kvalitou. Podiel Slovenska na produkcii bio vajec a v oblasti chovu sliepok vo voľnom výbehu je však zanedbateľný. Aj dnes u nás výrazne prevažuje klietkový chov. Toto chceme aspoň čiastočne zmeniť,“povedal Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO, s tým, že počet sliepok, a teda ročnú produkciu, chcú postupne zvyšovať.
Bio vajcia sú podľa SANAGRA určené na predaj do slovenských veľkoobchodných i maloobchodných sietí, farmárskych predajní či k spracovateľom, ktorí vo výrobe používajú suroviny z ekologického poľnohospodárstva.
Podľa oficiálnych štatistík Slovensko nie je v produkcii vajec sebestačné a asi 10 percent ročnej spotreby musíme na trh dovážať zo zahraničia. Postupný pokles v sebestačnosti naša krajina eviduje v posledných rokoch, pričom vlani sa podľa odborníkov sebestačnosť v produkcii dokonca dostala na najnižšiu úroveň za posledných 30 rokov. Samotný chov sliepok v ekologickom režime, teda produkcia bio vajec, predstavuje u nás len veľmi malé percento. „Slovenský spotrebiteľ si zaslúži kvalitné produkty. Veríme, že po kauzách s nekvalitnými dovozovými vajcami či po ukončení klietkového chovu sliepok a zákaze predaja vajec z tohto chovu budú mať slovenské bio vajcia ešte väčší potenciál,“ doplnil T. Kohút.
V minulom roku sa SANAGRO pustilo do pilotného projektu zmeny imidžu tradičných slovenských fariem. Na svojich dvoch farmách – v Senici a v Hlohovci – rozbehlo produkciu zeleniny určenej pre konečného spotrebiteľa a zároveň sa pustilo do obnovy starého ovocného sadu, kde spoločnosť vysadila 100 jabloní a 30 stromov so subtropickým ovocím hurmikaki.
„Dlhodobo tvrdíme, že naša ambícia je premeniť tradičné družstvá na moderné farmy, ktoré budú prispievať k produkcii domácich potravín. Chceme tým podporiť nezávislosť našej krajiny od dovozu potravín zo zahraničia, no zároveň to chceme robiť s vysokým ohľadom na kvalitný život hospodárskych zvierat,“spresnil Tomáš Kohút, generálny riaditeľ SANAGRA. Zároveň dodal, že spoločnosť do modernizácie technológií fariem dosiaľ investovala viac ako 3 milióny eur.