Kontrola hraníc: Slovenská republika sa rozhodla neobnovovať kontroly na svojich hraniciach s ostatnými členmi Schengenského priestoru. Vyplýva to z aktuálneho vyjadrenia ministra vnútra SR.
Ukončenie kontrol na slovenských hraniciach
Tento krok potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z politického hnutia Hlas. Kontroly, najmä tie na hranici s Maďarskom, ktoré boli kľúčové z hľadiska nelegálnej migrácie, zostanú v platnosti do 22. januára. Minister Š. Eštok zdôraznil, že ďalšie predlžovanie kontroly na hraniciach už nebude predmetom návrhu.
Minister vnútra zdôvodnil svoje rozhodnutie pokojnou situáciou v oblasti nelegálnej migrácie. Napriek tomu dáva na známosť, že budú situáciu pozorne monitorovať a v prípade zvýšenej aktivity sú pripravení kontroly rýchlo obnoviť.
Príprava na možný nárast migrácie
Minister tiež poukázal na to, že obdobie bez kontrol bude využité na regeneráciu policajných a vojenských zložiek, ktoré hranice strážili. Toto oddychové obdobie by malo pomôcť k lepšej pripravenosti v prípade, že by na jar došlo k zvýšeniu migrácie.
Schengen ako priorita bez recipročných kontrol
Šutaj Eštok zdôraznil, že Slovensko nemá v úmysle zavádzať kontroly na hraniciach reciprocitne, teda v reakcii na kroky susedných štátov. Cieľom je byť príkladom a udržiavať Schengenský priestor funkčný, avšak bez púšťania nelegálnych migrantov do krajiny. Minister vnútra tiež vyzval susedné krajiny, aby prehodnotili potrebu kontroly na hraniciach.Dôraz na dôležitosť Schengenského priestoru bol vyjadrený aj s tým, že jeho nefunkčnosť by ohrozovala samotnú existenciu Európskej únie.
Česká republika predlžuje kontroly
Na rozdiel od Slovenska, Česká republika sa rozhodla predĺžiť dočasné náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom až do 2. februára. Tento krok oznámil český minister vnútra Vít Rakušan. Rozhodnutie je reakciou na situáciu v okolitých štátoch a na skutočnosť, že české bezpečnostné zložky už zadržali viac než tisíc osôb v súvislosti s nelegálnou migráciou a prevádzačstvom.
Zavedenie náhodných kontrol bolo pôvodne reakciou na kroky Poľska a Rakúska a od októbra boli kontroly opakovane predlžované. Situácia teda vykazuje rozdielne prístupy susedných krajín k problematike hraníc a migrácie.