Obyvatelia Skalice a podnikatelia si v roku 2020 výrazne priplatia za komunálny odpad a to viac ako 32 eur. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva 30.10.2019.
Poslanci hlasovali aj o zmene VZN o nakladaní s komunálnym odpadom. Niektorí poslanci mali voči prijatej zmene výhrady.
Návrh na zmenu intervalu, ktorý by pri rodinných domoch znamenal dvojtýždňový interval miesto súčasného jedného, však poslanci neodhlasovali a vývoz bude v nezmenenej frekvencii.
Mesto takmer o tretinu zvyšuje poplatok za jeho odvoz a likvidáciu, a to aj napriek tomu, že Skalica je lídrom v triedení odpadu. Viacerí poslanci návrh nepodporili. Mesto by sa podľa nich malo skôr zamerať na znižovanie tvorby odpadu a podporu jeho triedenia.
Podľa Inštitútu environmentálnej politiky ministerstva životného prostredia je najefektívnejším riešením nastaviť poplatky podľa vyprodukovaného objemu odpadu.
Miest a obcí s motivačnými poplatkami pribúda. V roku 2010 ich bolo na Slovensku približne sto, v roku 2018 sa ich počet zvýšil na 167.
“Posledných päť rokov vznikali veľké nožnice medzi tým, čo dostaneme od občanov a podnikateľov, a tým, čo platíme za likvidáciu odpadu,” uviedla Anna Mierna primátorka mesta Skalica.
“Poplatky do Environmentálneho fondu sa zvyšuje veľmi veľkým skokom. Tento rok je to sedem, na budúci rok 12 a v roku 2021 to bude až 18 eur za jednu tonu odpadu,” uviedol riaditeľ spoločnosti VEPOS Peter Kuba, ktorá rieši v Skalici odvoz a likvidáciu odpadu.
“Doteraz boli náklady približne 770.000 eur a strata mesta 200.000 eur. Predpokladáme, že po zavedení zmien vo VZN sa strata zníži o polovicu,” informoval Jozef Hlavatý, vedúci stavebného oddelenia MsÚ v Skalici.
“Skalica patrí medzi prvé tri mestá v rámci separovania a bude mať pomaly najvyššiu cenu za vývoz komunálneho odpadu, čo mi nedáva zmysel. Treba zvýšiť podiel separovaného zberu, pretože ak to zostane v súčasnom stave, čo je približne 45 percent, tak nám to do budúcnosti nepomôže,” vyjadril sa poslanec a bývalý primátor Ľudovít Barát.
“Mesto sa rozhodlo preniesť náklady na obyvateľov bez verejnej diskusie. Chýbala mi informácia, aká je možnosť využitia eurofondov a celková stratégia odpadového hospodárstva. Stojí za úvahu, či toto nie je služba občanovi, ktorú má mesto poskytovať a čiastočne ju dotovať,” povedal poslanec a bývalý viceprimátor Milan Roman.
Poslanec a bývalý viceprimátor Vladislav Horňák sa k schválenému zvýšeniu poplatkov za likvidáciu odpadov v meste Skalica vyjadril na svojom FB profile takto: “Na poslednom zasadnutí MsZ bol jedným z bodov i návrh zvýšenia poplatkov za likvidáciu odpadov. Návrh zmeny VZN predkladala primátorka Mierna. Poslanci venovali tomuto bodu zvýšenú pozornosť a téma bola intenzívne diskutovaná i na porade poslancov. Zmenu VZN sme ako poslanci podporili, pričom základnou argumentáciou bolo, aby zvýšenie poplatku bolo v súlade so zákonom o miestnych daniach a poplatkoch a neprekročilo zákonom stanovený limit. Na podnet predsedu ekonomickej komisie (Ing.M.Horňák) MsU Skalica dodatočne dopracoval a predložil poslancom kalkuláciu, ktorá doložila súlad návrhu zvýšenia poplatku so zákonom. Napriek nepopulárnosti tohto opatrenia, vedenie Mesta nás poslancov presvedčilo, že takéto zvýšenie je nevyhnutné a je v súlade so zákonom. Ako poslanec som tlmočil, že zahlasujem za toto opatrenie v očakávaní, že podmienky nového verejného obstarávania na dodávateľa likvidácie odpadov (r.2020) prinesú i zvýšenie kvality manažmentu odpadového hospodárstva a služieb pre občanov. Túto problematiku budem aj naďalej sledovať a vytvárať tlak, aby Mesto skvalitňovalo manažment likvidácie odpadov v meste.”