V Záhorskom múzeu v Skalici umožnili návštevníkom s poruchami sluchu získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči.
V skalickom múzeu začali návštevníkom pri jednotlivých exponátoch ponúkané QR kódy. Tie si môžu sluchovo postihnutí načítať do svojich telefónov prípadne tabletov a získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči. Tento spôsob je v zahraničí už bežný.
Riaditeľka Záhorského múzea Viera Drahošová: „Naša budova je secesná, roku 1905 a nevieme v nej spraviť bezbariérový prístup. Sme preto veľmi radi, že aspoň nepočujúcim môžeme našu expozíciu sprístupniť. Keď nás oslovili, z ich ponukou sme súhlasili a postupovali podľa ich inštrukcií, keďže sa priznám, že sme nevedeli predstaviť ich problémy a možnosti, ktoré oni majú.“
Riaditeľ Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých (TASPO) Jaroslav Cehlárik: „Z mojej skúsenosti sluchovo postihnutý nechodia alebo chodia do múzeí minimálne. Ak aj idú pozrú si expozíciu iba vizuálne a prichádzajú o kultúrny zážitok. Som presvedčený, že až 99 percent sluchovo postihnutých do múzeí nechodí.“
„Keď som videl na videách zo zahraničia, ako to funguje, zamyslel som sa, či máme ľudí, ktorí by to vedeli zrealizovať. Riešil som to s nepočujúcimi, ktorí sú šikovní v IT technológiách a tí mi potvrdili, že to nie je žiadny problém. Pripravil som projekt, získali sme na neho financie a začali sme pracovať,“ doplnil k projektu Cehlárik.
Projekt financovalo Ministerstvo kultúry a časť financií pochádza z vlastných prostriedkov TASPO. Prvým múzeom, v ktorom boli inštalované QR kódy bolo Múzeum holokaustu v Seredi, po ktorom nasledovalo Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch a od roku 2018 sa k nim pripojilo aj záhorské múzeum v Skalici.
zdroj: www.zahorskemuzeum.sk a TVS Skalica