12. októbra 2018 sa uskutoční Spomienková slávnosť na Horných Surovinách v Senici na Záhorí, kde bude odhalený renovovaný Pomník popravených 1848 pri príležitosti 170. výročia Slovenského povstania meruôsmych rokov.
Návštevníkov osláv čakajú výstavy, prednášky, či spomienkové slávnosti s kladením vencov pri oboch pamätníkoch na Horných Surovinách i na cintoríne. V Čáčove si potom uctíme richtára Martina Bartoňa. Pri tejto príležitosti si Čáčovčania nacvičili divadelnú ukážku.
Mesto Senica v spolupráci s ďalšími organizátormi – organizáciami Trnavského samosprávneho kraja Záhorským osvetovým strediskom, Záhorskou knižnicou, Záhorskou galériou Jána Mudrocha v Senici a Záhorským múzeom v Skalici pripravili pre verejnosť viaceré podujatia, ktoré priblížia súčasníkom prvé vystúpenie slovenského národa za svoju svojbytnosť, ktoré bolo podporené aj ozbrojeným vystúpením slovenských dobrovoľníkov pod vedením evanjelického farára z Hlbokého Jozefa Miloslava Hurbana.
Na druhý deň 13. októbra sa v Čáčove uskutoční spomienka na čáčovského richtára Martina Bartoňa, ktorý bol za svoje národné presvedčenie popravený práve na Horných Surovinách.
9.30 Otvorenie výstavy J. M. Hurban a hurbanovské povstanie vo výtvarnom umení – Dom kultúry
10.00 Slávnostná akadémia, prednášky: Meruôsme roky na Záhorí, Martin Bartoň – čáčovský richtár, kultúrny program ZUŠ – Dom kultúry
13.30 Spomienková slávnosť pri renovovanom Pomníku
popravených 1848 – Horné Suroviny
14.30 Kladenie vencov pri Náhrobníku povstalcov 1848/49 – cintorín Senica
15.00 Prehliadka výstavy Meruôsme roku v nás – Záhorské osvetové stredisko
14.00 – Evanjelický kostol v Čáčove – spevokol ev. a.v. cirkvi
– Čáčov a richtár Martin Bartoň (prednášajúci Slavomír Bučák)
– duchovné slovo (zborová farárka Lenka Sedláčková)
– vystúpenie komorného zoskupenia Rozlet
15.00 – Pamätník Martina Bartoňa
– hymnická pieseň
– pozdrav primátora Senice
– divadelná ukážka príbehu čáčovského richtára Martina Bartoňa
– zasadenie pamätných líp
Slovenské povstanie meruôsmych rokov má v Senici dve významné pamätné miesta. Jedno – pomník sa nachádza na mieste popravy čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov v rozľahlom poli v lokalite Horné Suroviny po ľavej strane v smere zo Senice na Jablonicu. Druhým je náhrobník postavený v roku 1948 na senickom cintoríne nad pôvodným hrobom, v ktorom boli uložené pozostatky štyroch popravených v júli 1849. Najmä pomník uprostred obrábanej poľnohospodárskej pôdy sa osamelo týči do okolitej krajiny a pre neznalého okoloidúceho bol dlhé roky neznámym monumentom.
Pomník popravených 1848 bol na mieste popravy obetí štatariálneho súdu odhalený pri príležitosti 100. výročia Slovenského povstania v roku 1948. Jeho autorom je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák.
Samospráva mesta Senica sa v roku 2016 rozhodla vykonať k komplexnú renováciu Pomníka popravených 1848 na Horných Surovinách v kontexte príprav 170. výročia Slovenského povstania. Dôraz bol položený na uctenie si pamiatky popravených, tiež zviditeľnenie významnej vizuálnej a krajinnej dominanty, pretože pamiatka nadregionálneho významu sa viaže ku konkrétnej historickej udalosti. Tieto hlavné atribúty stáli za snahou vrátiť Pomníku popravených v extraviláne mesta dôstojný ráz a dostať toto historické miesto viac do povedomia verejnosti nielen v regionálnom ponímaní, ale v celoslovenskom rozsahu.
Postupná séria krokov Mesta Senica viedla k obnove Pomníka v súčinnosti so zástupcami Záhorského osvetového strediska Senica, Záhorskej knižnice Senica, Mestského kultúrneho strediska Senica a občianskych združení (Klub priateľov histórie, Klub ochrancov zelene, Pro Čáčov, Klub slovenských turistov a Klub vojenskej histórie Záhorie so sídlom v Senici).
Krajský pamiatkový úrad Trnava vydal 27. marca 2017 súhlas so zámerom Mesta Senica na obnovu Pomníka popravených, ktorý má vo vlastníctve. Nehnuteľnosť je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR pod číslom 688/1. Už v máji 2017 dalo Mesto Senica vypracovať geometrický plán a zameranie pripravovaného cyklochodníka i Pomníka popravených. Začali sa tiež rokovania o majetkovo-právnom vysporiadaní pozemkov s dvomi majiteľmi pozemkov pod Pomníkom i cyklochodníkom. Pomník bol zapísaný do katastra nehnuteľností. V októbri roku 2017 bola podpísaná zmluva o dielo na rekonštrukciu Pomníka popravených s reštaurátorom Mgr.art Petrom Gregvorekom, ktorý predložil Krajskému pamiatkovému úradu Trnava návrh na reštaurovanie.
V schválenej reštaurátorskej dokumentácii reštaurátor konštatoval značne narušený stav Pomníka, ktorý si vyžadoval komplexné ošetrenie na obnovenie pôvodného výrazu v okolitom prostredí, úpravu terénu a nástupné plochy. Pomník bol poškodený zvetraním povrchu, zanedbanou a nevhodnou údržbou a sekundárnymi zásahmi. V havarijnom stave boli nápisové pamätné tabule. Mimoriadne bola poškodená aj celá kovová ohrada, chýbala aj vstupná bránička.
Reálne sa praktické práce na renovácii začali v zimných mesiacoch roku 2017, keď sa v dielňach začala reštaurovať železná ohrada Pomníka a vyhotovila sa nová bránička.
V jarných mesiacoch roku 2018 sa práce preniesli priamo na Pomník, ktoré zahŕňali zreštaurovanie kamennej časti pamätníka, statické zabezpečenie profilu okolitého terénu, obnovenie ohrady a úpravu okolia pamätníka, novú prístupovú cestu a vybavenie mobiliárom a informačnou tabuľou. Všetky práce na samotnom Pomníku si vyžadovali dôsledný a trpezlivý prístup, boli použité vysokokvalitné prípravky na zakonzervovanie. Pri porovnaní fotodokumentácie pred a po reštaurovaní je zlepšenie očividné.
V okolí Pomníka boli vysadené štyri stromy – duby. V záverečnej fáze celkovej renovácie pre bezproblémový prístup k pietnemu miestu pribudla prístupová cesta, tiež lavička, stojan na bicykle a informačná tabuľa.
Mesto Senica poňalo renováciu v širšom rozsahu, bola to veľmi náročná práca, ktorá si vyžiadala koordináciu mnohých zainteresovaných inštitúcií. Investor sa pri realizácii tohto projektu stretol s veľkou ústretovosťou, čo pomohlo pri úspešnom dokončovaní. Dva roky trvali všetky práce súvisiace s renováciou Pomníka popravených 1848, ktorý dostal celkom nový vzhľad a stal sa dôstojným pietnym miestom. Mesto Senica investovalo do renovácie Pomníka, prístupovej cesty a ďalšieho vybavenia spolu 34 000 eur. Obnovu podporil aj Trnavský samosprávny kraj sumou 5000 eur.
Význam Pomníka popravených 1848 neprekryl nezáujem a ľahostajnosť. Naopak, ukázalo sa, že súčasníci si ctia posolstvo predkov. Z tohto miesta ide veľmi silný odkaz až do dnešných dní. Pripomína nám veľkú túžbu Slovákov po vlastnej svojbytnosti, ktoré vyvrcholili aj ozbrojeným vystúpením. Pamätník povstania meruôsmych rokov v Senici po renovácii dôstojne symbolizuje toto niekoľkogeneračné cieľavedomé úsilie, počas ktorého naši predkovia platili za naplnenie tohto ideálu aj cenou najvyššou – svojím životom.
zdroj: senica.sk – V. B a FB senica.sk
Malacky sa počas adventu premenia na miesto plné radosti, tradícií a hudby. Vianočné Malacky 2024…
Mesto Senica získalo finančný príspevok z Environmentálneho fondu na obnovu budovy Materskej školy na Robotníckej…
Ak sa dnes pohybujete v regióne Záhoria a Kopaníc, pripravte sa na chladný deň s…
Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. autor Vladimír Miček NaZáhorí
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…