Slovensko trápi nedostatok cibule. Aj napriek tomu, že práve tá sa radí k druhom zeleniny, ktorá sa na našich poliach nachádza na najväčších výmerách, jej nedostatok už začínajú cítiť aj Slováci. Podľa spoločnosti SANAGRO potrvá jej nedostatok i vyššie ceny pár mesiacov – do novej úrody.
V priemere každé tri roky sú pre zeleninu kritické
Podľa oficiálnych štatistík sa cibuľa na Slovensku pestuje na rozlohe 870 hektárov ornej pôdy, čo Slovákom zaisťuje približne 78-percentnú sebestačnosť v spotrebe. „Cibuľa je jedna z mála plodín, pri ktorej môžeme povedať, že to, čo sa na Slovensku dopestuje, to sa aj spotrebuje. Avšak ani tu nie sme potravinovo sebestační a preto musíme zvyšok dovážať, častokrát práve z krajín, ktoré sú aktuálne postihnuté nepriaznivými podmienkami,“ uvádza Tomáš Kohút, generálny riaditeľ poľnohospodárskej spoločnosti SANAGRO.
Dodáva, že bežný Slovák ročne spotrebuje v priemere 13 kilogramov cibule. Za nedostatkom zeleniny, vrátane cibule, je podľa vyjadrení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) geopolitické napätie a nepriaznivé počasie spojené so záplavami v Pakistane, mrazmi v Strednej Ázii a sucho v severnej Afrike.
SANAGRO pestuje cibuľu na farme v Senici
„Z informácií z trhu vieme, že nedostatok cibule z dovozu a jej vyššiu cenu už pociťujú aj slovenskí obchodníci. Domáci poľnohospodári preto pociťujú, alebo ešte len pocítia, zvýšený dopyt po tej slovenskej,“ uvádza Tomáš Kohút zo spoločnosti SANAGRO, ktorá pestuje cibuľu zatiaľ na cca 30 hektároch na svojej farme v Senici. Pripomína pritom, že tohtoročná cibuľová kríza bude podľa jeho názoru trvať do novej úrody, teda približne do júna, v závislosti od počasia to však môže byť aj dlhšie.
Odvoláva sa pritom na skúsenosti z poslednej „cibuľovej krízy“ z roku 2019, ktorá bola spôsobená enormným suchom v Európe. Ceny cibule v tom období vyskočili medziročne o 150 percent. „Tento stav trval približne pol roka. Situácia sa upokojila v lete 2019. Aj tentokrát očakávame, že trend bude podobný,“ uzatvára T. Kohút.