Primátor mesta Myjava Pavel Halabrín v tomto týždni podal protest proti platným opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne, ktoré sú podľa neho v okrese Myjava neprimerane prísne.
„Boli sme zaskočení a prekvapení. Napísali sme na RÚVZ aj na Pandemickú komisiu Krízového štábu v Trenčíne s tým, že chceme vedieť, prečo sa takéto opatrenia prijali proti okresu, ktorý je zelený, ktorý mal za posledné dva týždne jedného pozitívne testovaného. Tie opatrenia sú absolútne neprimerané a nevychádzajú zo žiadnych pravidiel, ktoré sa doteraz prezentovali a navyše po dnešnej analýze, ktorú mi spracovali právnici, sú tieto kroky právne neobhájiteľné,“ uviedol primátor.
„Komunikoval som s riaditeľkou RÚVZ Ľudmila Bučkovou. Ja chápem, že hygienici nechcú nič zanedbať, že funguje aj určitý alibizmus a každý si chce povedať, že spravil všetko, čo sa dalo. Ale som presvedčený, že je to neprimerané, a preto som proti opatreniam protestoval. Zostal som ale prekvapený, keď RÚVZ rozhodnutie voči okresu nezmenil, napriek tomu, že riaditeľka ma ubezpečila, že vydajú nové opatrenie,“ doplnil Halabrín. Vo štvrtok 24. septembra 2020 však RÚVZ opätovne potvrdil opatrenia v pôvodnom znení.
Potvrdenie pôvodných opatrení podľa slov primátora RÚVZ odôvodnilo aj prípadom pozitívne testovaného pacienta v myjavskej nemocnici. „Je treba povedať, že pacient je v nemocnici hospitalizovaný od 14. augusta. Testovať sme ho dali my, lebo je klientom nášho sociálneho zariadenia. Ak by sme to neurobili, zdravotníctvo by doteraz nevedelo, že má ochorenie COVID-19,“ informoval primátor Myjavy.
„Dnes (25. 9.) poslal RÚVZ usmernenie, ktoré je také isté aké bolo. Akurát upresňujú, čo je aké podujatie, ale to sú hlúposti. Za mnou prišli záhradkári, ktorí organizujú výstavu, či ju vôbec môžu robiť. Má byť v kultúrnom dome, ktorého je mesto vlastníkom. Je to hromadné podujatie? Nie je to hromadné podujatie? Aké je to podujatie, lebo na tú výstavu v priebehu niekoľkých dní príde 100, 300, možno 500 ľudí, ktorí tam nebudú nikdy naraz. Budú tam rúška, bude sa dezinfikovať, nie je tam občerstvenie, ale je tam ovocie a ja neviem garantovať a tí záhradkári už vôbec nie, či si niekto nedá kúsok hrozna alebo si nezahryzne do jablka. A takýchto problémov je strašne veľa,“ netají rozhorčenie primátor.
„Dávať za vinníka vlastníka kultúrneho domu, teda obec a starostu za to, že niekto nebude mať na svadbe rúško a vyhrážať sa mu pokutou znamená jediné. Starosta si musí rozmyslieť, či vlastným obyvateľom zakáže svadbu a nedá im priestor alebo bude riskovať, že tú pokutu dostane. Lebo nie je v silách starostu a obce to ustrážiť. Nemá na to personál, kompetencie ani žiadnu právomoc, aby tam robil poriadok. To proste nejde, to sa nedá,“ vymenoval viaceré problémy s dodržiavaním a kontrolovaním nariadení myjavský starosta.
„Čo neviem absolútne pochopiť je, prečo chceme ľuďom zakázať stretávať sa, mať rodinné posedenia či rodinné oslavy. Ak je dôvodom to, že na jednej oslave v obci Poriadie sa nakazilo 22 ľudí, z ktorých 21 nemalo ani príznaky a ani nevedelo, že bolo chorých. A preto teraz zakážeme všetkým sa stretávať? Tí ľudia si aj tak pôjdu zagratulovať, aj tak sa stretnú v menších kolektívoch. Ale bude to skryto, lebo proste tí ľudia chcú spolu žiť a chcú si potriasť rukou,“ vyslovil svoj názor Halabrín.
„V našom sociálnom zariadení máme umiestnených veľa klientov. My sme ich od marca do júna nepustili von. Počas toho obdobia nám zomrelo veľa ľudí, ani jeden nebol identifikovaný ako pozitívny na nový koronavírus.
Mnohí z tých ľudí zomierali sami, opustení, smutní a nešťastní, lebo nevideli dva-tri mesiace dcéru, vnuka, nevedeli, čo sa deje, im len telefonický kontakt nestačí. My sme potom vytvorili opatrenia, že tam môže prísť návšteva, musela prejsť zdravotným filtrom, musela mať rukavice aj rúško. Bola vytvorená špeciálna miestnosť, ktorá sa po každej návšteve vydezinfikovala. Máme tam žiariče, ktoré sú určené na to, aby prípadný vírus zlikvidovali. Keď prinesú klientovi čokoľvek z domu, odobral to personál a vykonala sa dezinfekcia.
Urobili sme pre bezpečnosť všetko, tí ľudia sa tomu podrobili. My sme im hovorili, keď to takto strpíte, budete mať povolené návštevy, budete môcť prijať deti. Dnes bez toho, že by na to bol akýkoľvek dôvod sme im to opäť zakázali. Som presvedčený, že je to absolútne nefér voči týmto starým ľuďom,“ uviedol k situácii v sociálnom zariadení primátor.
„Preto sa s tým tak ľahko nevyrovnám. Len tak ľahko sa s tým nezmierime a pripravíme všetky argumenty na to, aby sa život na Myjave mohol uberať normálnym smerom, keďže zatiaľ nie je dôvod, aby sme ho takýmto spôsobom obmedzovali. Na budúci týždeň určite podnikneme kroky a opatrenia na to, aby títo ľudia mohli normálne žiť a stretávať sa so svojimi blízkymi,“ zakončil odhodlane primátor Myjavy Pavel Halabrín.
Na diaľnici D2 v bezprostrednej blízkosti hraničného priechodu (v úseku 0,3 km diaľnice D2), v…
Meteorológovia SHMU vyhlásili na pondelok 25. novembra 2024 výstrahu pre silný vietor aj v okresoch…
Bratislavskí dopravní policajti aktuálne dokumentujú okolnosti dopravnej nehody ku ktorej došlo na diaľnici D2 v…
Policajti z mesta Holíč vyrazili na pomoc za tmy a hustého sneženia mužovi do obce…
Polícia SR ukázala, že bezpečnosť a prevencia sú prioritou aj v nočných hodinách. V rámci…
Vybojované víťazstvo basketbalistov MŠK BO Holíč vo vyrovnanom zápase v sobotu 23. novembra 2024 na…