V stredu 20.septembra 2023 bude predstavení projekt Okno na Bradlo. Pozorovateľňa s výhľadom na Mohylu M.R. Štefánika. NaZahori.sk o tom informovalo občianske združenie Osobnosti pod Bradlom.
Trasa od Námestia M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom 400 m revitalizovaným chodníkom po Záhumní, na poli pod Barancom.
Pozorovateľňu Okno na Bradlo navrhol prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek ako minimalistickú drevenú konštrukciu s čistými detailmi bez rušivých prvkov. Táto pokorná konštrukcia zarámovala výhľad na Bradlo s Mohylou generála Milana Rastislava Štefánika i na Brezovsko-vrbovskú bránu. Je pre všetkých – obyvateľov mesta i jeho návštevníkov, a môže poskytnúť prístrešok i pre turistov putujúcich po Ceste hrdinov SNP.
Brezovsko-vrbovská brána je jedným z troch hlavných prechodov cez pohorie Malé Karpaty (ďalšími sú Biela hora a Pezinská Baba).
Vedie zo Záhoria dolinou Brezovského potoka, pokračuje obcou Košariská, údolím Holešky a vo Vrbovom vyústi do Považia. Najvyšší bod Brezovsko-vrbovskej brány s výškou 350 m n. m. leží v obci Košariská, v sedle medzi masívom Bradla (s najvyšším vrcholom 543 m n. m.) a vrchmi na severnom okraji Brezovských Karpát (najvyšší – Vysoká hora 558 m n. m.).
Ľudia cez Brezovsko-vrbovskú bránu prechádzajú už tisícky rokov, od praveku až po dnešok. Dokazuje to celý rad archeologických nálezísk, najmä výšinné opevnené polohy koncentrované pri vstupoch do brány: praveká eneolitická opevnená poloha Baranec a stredoveký hrádok Ostriež pri západnom vstupe, praveké valové opevnenie Tlstá hora a stredoveký hrádok Čerenec pri východnom vstupe. V strednej časti brány dominovalo praveké až včasnostredoveké hradisko Hrádok. Bránou tiahli i vojenské jednotky a odohrali sa tu viaceré boje – spomeňme protihabsburské povstanie Františka Rákocziho II., hurbanovské povstanie r. 1848, partizánske boje v II. svetovej vojne. Naposledy, v auguste 1968, bránou prechádzali invázne vojská.
Vysokú kvalitu okolitého prírodného prostredia dokladá skutočnosť, že jeho časť patriaca Malým Karpatom má štatút chránenej krajinnej oblasti. V lesoch prevládajú listnáče, predovšetkým buk, hrab a dub. Z ihličnatých drevín je vo vyšších polohách zastúpený smrek obyčajný, borovica lesná a smrekovec.
Fauna sa vyznačuje druhovou bohatosťou. Z hmyzu možno spomenúť fúzače, bystrušky či motýle perlovce; z obojživelníkov a plazov salamandru škvrnitú, mloka horského, jaštericu zelenú; z vtákov skaliara pestrého, strakoša obyčajného; z cicavcov ježa bledého, piskora lesného, plcha lesného, vevericu stromovú, srnu lesnú, jeleňa lesného, divú sviňu, líšku obyčajnú, mačku divú.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…