Nie je to často, ale stanú sa občas aj dobré veci. Na Veterníku v katastri mesta Skalica neďaleko obce Mokrý Háj sa za posledný rok podarilo takmer zdvojnásobiť populáciu ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Informujú o tom ochranári z CHKO Záhorie.
Tento nezameniteľný druh európskeho významu poznáme asi najmä z Devínskej Kobyly, kde na jar vytŕča hlavu spolu s hlaváčikom jarným. Málokto však vie, že poniklece rastú aj na Záhorí a to práve len a jedine na Veterníku.
Len pred troma rokmi tu pritom kvôli ohryzu zverou a zarastaniu územia náletovými drevinami, jeho populácia klesla len na 240 kusov.
„V sezóne 2019/2020 sme preto lokalitu vyčistili od drevín, plochu s najväčším výskytom ponikleca sme oplotili a menšiu pokusnú plochu ohradili povrazom, pričom obe plochy sme vybavili aj odpudzovačmi zveri. Hneď v nasledujúcej sezóne sa zásah prejavil rastúcim populačným trendom a tento rok sme už napočítali pre nás neuveriteľných 1018 jedincov,“ dopĺňa Správa CHKO Záhorie.
Veterník je prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Záhorie. Nachádza sa v katastrálnom území mesta Skalica v okrese Skalica v Trnavskom kraji. Územie bolo v roku 1983 na rozlohe 18,4586 ha. Rezervácia leží v blízkosti obce Mokrý Háj.
Prírodná rezervácia Veterník predstavuje zachovalé lesné a lesostepné spoločenstvá pahorkatinného typu. Je to vyvýšená časť reliéfu nad mestom Skalica.
Západné svahy vytvárajú ideálne podmienky pre výskyt vzácnych a ohrozených, najmä rastlinných, druhov teplomilného charakteru. Pri každoročnom mapovaní ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis), ktorý je druhom európskeho významu, sme minulý rok zistili, že je daný druh veľmi intenzívne obhryzávaný raticovou zverou. Zver vyžiera väčšinu kvetov, ktoré sa ako prvé objavia po zime a sú lákavým spestrením ich jedálnička.
Aby sa zabránilo degradácii populácie, ktorá je jedinou v územnej kompetencii Správy CHKO Záhorie, v decembri 2019 sme zrealizovali oplotenie väčšiny jedincov na lokalite. Oplôtok bol vyhotovený z pletiva, agátových kolov a na pletivo boli umiestnené sáčky s aplikovaným biorepelentom na odpudzovanie zveri. V oplôtku je zároveň zachytená aj väčšinová časť populácie hlaváčika jarného (Adonis vernalis), ktorý sa v našej územnej pôsobnosti takisto vyskytuje iba na tejto lokalite.
Ochrana posledných zvyškov typickej vegetácie skalnej stepi v západnej časti Myjavskej pahorkatiny s početným výskytom ojedinelých a chránených druhov rastlín na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.
Zdroj: CHKO Záhorie a wikipedia.org
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…