Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás srdečne pozýva na výstavu Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu.
Ján Čalovka (1936 – 2011) bol jednou z osobností, ktoré dali slovenskému dizajnu špecifické črty a profesionálnu kvalitu. Na učňovskej škole Sandrik Dolné Hámre sa začal učiť v odbore rytec kovov a v továrni pracoval už ako učeň. Po prvom roku absolvoval talentové skúšky na SŠUP v Bratislave, kde ho prijali a študoval na oddelení aranžérstva. V podniku Sandrik Dolné Hámre pôsobil od roku 1956 ako priemyselný výtvarník, neskôr sa stal výtvarníkom na voľnej nohe. Spolupracoval s viacerými podnikmi – Kovosmalt, Vagónka Poprad, či komárňanské lodenice. V roku 2005 mu bola ministrom kultúry SR udelená Zvláštna cena ministra kultúry Slovenskej republiky za celoživotné mimoriadne aktivity v oblasti dizajnu. Dizajnérske umenie Jána Čalovku bolo prezentované na domácich aj zahraničných výstavách.
Osobitné postavenie mal tento dizajnér aj vďaka širokej škále produktov, ktoré navrhol a tie sa sériovo vyrábali a používali. K dielam Jána Čalovku patrí stolovací riad, príbory, podnosy, misy a úžitkovo – dekoratívne predmety. Navrhoval aj pre strojársky a obuvnícky priemysel.
Najznámejším dizajnom Jána Čalovku je príbor Brusel 58, ktorý sa vyrába nepretržite od svojho vzniku vyše 50 rokov.
Medzi návrhmi Jána Čalovku nechýbali ani modely hračiek. V roku 1968 bola vyrobená prvá funkčná vzorka pásového traktora pod výrobným označením T68. Ďalšou hračkou bol návrh autíčka pod označením OP69. Nákladné auto OP69 sa vyrábalo v dvoch prevedeniach a to ako nákladné a poštové auto. Tieto hračky sa vyrábali v závode OMNIA v Pohorelej a predávali sa nielen v Československu ale aj v zahraničí. Stavebnicu JANÍK navrhol Ján Čalovka v roku 1963-1964. Plastová stavebnica sa vyrábala v závode KVETA Nová Baňa v rokoch 1964 – 1979.
Výstava v sále barokového kaštieľa na hrade Modrý Kameň prezentujúca tvorbu významného slovenského dizajnéra je doplnená aj o súbor autorových obrazov s názvom „Premeny krajiny“.
Ján Čalovka sám priznal, že bolo treba zostarnúť a snáď i zmúdrieť, aby objavil krajinu svojej mladosti a jej farebnosť: „Mojím životným poslaním sa stal dizajn, štyridsať rokov som dával výrobkom tvar, bolo treba navrhnúť nové príbory, nové servírovacie súpravy pre svetové výstavy v Bruseli, Montreale, Osake. Na moje návrhy dizajnu strojov čakali konštruktéri, ktorí strojom vdýchli život a ja som im dal tvar. Niekoľko rokov som vnímal vôňu kože, tvary kopýt, eleganciu topánok, ale zastať na Veľkom Poli a pol dňa obdivovať neopakovateľné tvaroslovie krajiny, nádherný gobelín hôr upletený z listnatých a ihličnatých stromov, počúvať ticho alebo skučanie vetra, na to som nemal čas.“
Výstava je sprístupnená v barokovej sále kaštieľa počas otváracích hodín múzea v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami. V prípade záujmu o prehliadku múzea, kontaktujte pokladňu múzea na telefónnom čísle 047 24 54 100, prípadne 0908 291 404.
Z dôvodu prebiehajúcej rekonštrukcie severného krídla je zakázané vstupovať na nádvorie kaštieľa, nie je možný ani bezbariérový vstup. Pre návštevníkov sú pripravené bezpečné trasy pre pohyb po expozíciách a na vyhliadkovú trasu zrúcaniny mimo zóny staveniska.
Zdroj: Hrad Modrý kameň
© 2022 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. | Webové riešenie od Pinf Digital.