Nový systém fixácie pri liečbe zlomenín používa od januára 2021 ortopedické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica (FNsP Skalica).
NaZahori.sk o tom informuje Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK.
Ortopedické oddelenie FNsP Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, začalo v tomto roku používať pri liečbe zlomenín horného konca stehennej kosti nový systém fixácie Femoralnecksystem (FNS). Výhoda tohto implantátu je v zachovaní pôvodného kĺbu, čo je žiadúce najmä u mladších pacientov.Ide o výrazne šetrnejší spôsob operačnej techniky. Podľa informácii dodávateľa je Ortopedické oddelenie v Skalici prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré uvedený systém využíva.
Nový systém fixácie je určený pre definované typy zlomenín horného konca (krčka) stehennej kosti. Prakticky ide o krátku dlažku s čepeľou a jednou excentrickou skrutkou. Ide o miniinvazívny zákrok, ktorý si vyžaduje jeden rez na bočnej strane bedrového kĺbu v dĺžke cca 2-3 cm. Krvné straty nie sú pri operácie prakticky žiadne.„Ide o záchovnú operáciu. Doposiaľ sme niektoré takéto zlomeniny riešili rovno náhradou bedrového kĺbu – tzn. implantáciou endoprotézy. Takto zostáva pacientovi jeho vlastný kĺb,“ uviedol primár ortopedického oddelenia MUDr. Daniel Vidovič a upresnil výhody zákroku pre pacienta: „Takáto operácia je kratšia, bezpečnejšia a minimálne invazívna. Pacient, ktorému ostane po zákroku len malá rana na stehne, dokáže pomerne skoro začať s rekonvalescenciou a má menšie pooperačné bolesti.“
Ročne sa riešia v skalickej nemocnici desiatky takýchto úrazov, väčšinou ide o starších ľudí s viacerými diagnózami. Častejšie prichádzajú s úrazom tohto typu ženy.
Operačnou technikou s použitím FNS fixácie boli doteraz operovaní v Skalici dvaja pacienti. „Oba zákroky prebehli bez komplikácií, dĺžka operácie v oboch prípadoch nepresiahla 30 minút. Jeden pacient už bol prepustený do domácej liečby,“uviedol operatér oboch pacientov MUDr. Tomáš Uhrin. Vzhľadom k miniinvazivite výkonu je aj pooperačná bolesť u pacientov dobre tolerovaná. „Rehabilitačnú liečbu s postavením na barle začíname na 1. pooperačný deň s odporúčaním odľahčovania operovanej končatiny do 6 týždňov. Po 6 týždňoch je pri správnom hojení fraktúry pacientovi dovolená plná záťaž,“ uviedol MUDr. Uhrin k pooperačnej liečbe.
Úrazy tvorili v minulom roku cca 40% operáciína ortopédii. Pacienti z veľkej časti Slovenska vyhľadávajú Ortopedické oddelenie FNsP Skalica s diagnózou halluxvalgus. Zákroky tzv. prednej nohy, kam patrí aj vybočený palec, sú riešené s použitím osteotómie SCARF. Skalická ortopédia ako jedna z mála vykonáva implantácie náhrad členkového kĺbu.
Ak sa dnes pohybujete v regióne Záhoria a Kopaníc, pripravte sa na chladný deň s…
Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. autor Vladimír Miček NaZáhorí
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…