Na Záhorí po vysokých teplotách hrozia búrky s krúpami a ochladenie aj o 15 stupňov Celzia, čo môže negatívne vplývať na meteosenzitívnych jedincov.
Záhorie hlási dnes v prvý letný deň tohto roka 21.6. okolo 33 stupňov Celzia a dusno. SHMÚ na dnes vydal teplotnú výstrahu 1. stupňa pre celý Bratislavský aj Trnavský kraj.
V neskoršom popoludní vystrieda hrozbu vysokých teplôt riziko búrok s krúpami. SHMÚ vydal celoslovenskú výstrahu 1. stupňa s platnosťou od 18. h, ktorá v západnej polovici územia platí do polnoci.
S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s.
Predpoveď počasia na 21.06.2018 (Štvrtok večer)
V brázde nízkeho tlaku vzduchu postupuje cez Nemecko smerom na východ
až juhovýchod výrazný studený front. Pred ním do našej oblasti vrcholí
prílev veľmi teplého vzduchu od juhozápadu.
Malá, postupne zväčšená oblačnosť, najmä k večeru. Ojedinele prehánky
alebo búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Veľmi teplo.
Najvyššia denná teplota 30 až 33 st.
Teplota na horách vo výške 1000 m okolo 24 st.
Južný až juhozápadný vietor 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h), pri búrkach zosilnie.
Na krajnom západe sa neskôr večer zmení na severozápadný a zosilnie.
V noci postúpi cez naše územie ďalej na juhovýchod výrazný studený front
spojený s tlakovou nížou nad Škandináviou. Za ním začne do našej oblasti
prúdiť od severozápadu chladný morský vzduch.
Predpoveď počasia na 22.06.2018 (Piatok)
NOC:
Oblačno až zamračené, spočiatku aj polooblačno. Postupne s prehánkami,
dažďom, miestami aj s búrkami, ktoré môžu byť aj intenzívne. Neskôr
od severozápadu ustávanie zrážok.
Najnižšia teplota 16 až 11 st.
Spočiatku prevažne juhozápadný vietor do 6 m/s (20 km/h), sa rýchlo zmení
na severozápadný vietor 4 až 9, v nárazoch lokálne okolo 15 m/s (15 až 30,
nárazy 55 km/h). Pri búrkach môže vietor prechodne zosilnieť.
DEŇ:
Oblačno až zamračené, popoludní prechod k premenlivej oblačnosti.
Ojedinele prehánky alebo dážď.
Najvyššia denná teplota 17 až 22 st.
Prevažne severozápadný vietor 4 až 9, v nárazoch lokálne okolo 15 m/s
(15 až 30, nárazy 55 km/h).
zdroj: shmu.sk
Zmena počasia a zdravie
Trápi vás pred príchodom dažďa lámka? Mení sa tlak a vám sa krúti hlava? Závisí vaša nálada i celková kondícia organizmu od počasia? Pravdepodobne patríte medzi meteosenzitívnych ľudí!
Zvýšená intenzita dráždivosti počasia, ktorá sa môže prejaviť zhoršením zdravotných ťažkostí u ľudí trpiacich na prieduškovú astmu, najmä pri výskyte hmly. Častejšie budú bolesti hlavy migrenózneho pôvodu. Očakávame horšiu telesnú aj duševnú výkonnosť a schopnosť koncentrovať sa. Reakčný čas sa predĺži. Častejšie sa môže vyskytovať mrzutosť, malátnosť, podráždenosť, únava.
Viac ťažkostí môžu pociťovať ľudia s poruchami krvného obehu. Subjektívne pocity i zdravotné ťažkosti sú však vysoko individuálne. Mnohorakosť počasia i reakcií naň je veľmi výrazná. Niekto môže zle znášať prechod teplého frontu, niekto studeného. Nedá sa jednoznačne povedať, že keď prší, je zle, a keď je pekne, tak je dobre. Vo všeobecnosti je problematickejšie počasie, pri ktorom sa prudko menia meteorologické faktory: dážď, zmena teploty, tlaku a vlhkosti.
Zhoršenie stavu možno pozorovať pri prechode atmosférických frontov a pri cyklonálnom počasí – najmä v blízkosti stredu tlakovej níže. S priblížením tlakovej níže súvisia poklesy tlaku vzduchu, zrážky, oblačné počasie, čo najmä na jeseň a v zime pôsobí na časť obyvateľstva depresívne.
Počasie nevyvoláva priamo nejakú vážnu chorobu, vplýva však na jej priebeh. Zhoršuje napríklad srdcovo-cievne, respiračné, psychické, pohybové, infekčné i alergické ochorenia. V minulosti sa u nás vyhodnocovali aj výjazdy záchranky a vplyv zmien počasia na ich počet. Ukázali sa významné súvislosti. Aj policajti evidujú počas určitých dní omnoho viac nehôd, pretože šoféri sú významnejšie podráždení a nesústredení.
Je napríklad známe, že fön, suchý teplý horský vietor, má veľmi negatívny vplyv na psychiku a spája sa dokonca aj so samovraždami. Našťastie, na Slovensku sa mierne dozvuky alpského fönu vyskytujú len zriedkavo na Záhorí. Hneď po jari je najnáročnejším ročným obdobím pre zdravie človeka jeseň. Ubúdanie denného svetla a slnečného svitu má nepriaznivý vplyv najmä na psychické rozpoloženie, častejšie sa vyskytujú depresie, únava, menšia výkonnosť. V tomto období sa často vyskytuje aj inverzia (zvýšenie teploty vo väčších výškach oproti teplote v menších), čo je živná pôda pre mikroorganizmy a infekcie. Problémy môžu mať ľudia s chorobami dýchacích ciest, ale ozývajú sa aj reumatické ochorenia.
zdroj: zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/301869-pocasie-vplyva-na-nase-zdravie/