Po zverejnení vyjadrenia predsedu Slovenského zväzu včelárov reagovala poslankyňa NR SR Monika Kozelová a následne aj predseda zväzu včelárov Milan Rusnák.
Pôvodná tlačová správa – článok z 8.2.2022
Drastické obmedzenie včelárstva, ktoré pripravujú poslanci hnutia OĽaNO okolo Moniky Kozelovej a Martina Fecka v rámci zákona o ochrane zvierat, spôsobí historický nedostatok medu pre slovenských spotrebiteľov a zvýši dovoz nekvalitného, sfalšovaného medu na Slovensko.
Informoval o tom predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák.
Poškodí tiež opeľovaciu činnosť včiel a tým poľnohospodársku i záhradkársku produkciu v celej krajine. Zväz včelárov sa proti týmto nekompetentným aktivitám dôrazne ohradzuje a bude proti ním aktívne vystupovať.
Skupina poslancov hnutia OĽANO pracuje na príprave zákone o ochrane zvierat. „Jeho súčasťou má byť aj obmedzenie chovu včelstiev na kilometer štvorcový. Navrhujú, aby bol počet včelstiev regulovaný na maximálne dve včelstvá na km2. Pri rozlohe Slovenska 49.000 km2 by to znamenalo pokles včelstiev až o 72 %, z 350.000 na 98.000 včelstiev. Počet včelárov by sa tak rapídne znížil z aktuálnych približne 22.000 len na niekoľko tisíc,“ uviedol Rusnák.
Ročná produkcia medu slovenských včelárov sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 5,5 milióna kilogramov ročne. Návrh poslancov by spôsobil jej zníženie na 1,6 milióna kg ročne a sebestačnosť Slovenska vo výrobe medu by poklesla na historicky najnižšiu úroveň, len 17 až 20 %. Už v súčasnosti sa pritom pohybuje na úrovni 60 až 70 % spotreby obyvateľstva.
„Výroba medu by po schválení takéhoto návrhu na Slovensku poklesla tak výrazne, že štatisticky by sa na každého obyvateľa Slovenska ušlo len štvrť kilogramu kvalitného slovenského medu. Med, ktorý by chýbal by sa musel vykrývať dovozom podradných, lacných a často falšovaných medov zo zahraničia. Práve slovenský med pritom patrí svojou kvalitou a antimikrobiálnymi vlastnosťami medzi najlepšie na svete. Nerozumieme preto, o čo týmto poslancom ide,“ povedal predseda včelárov.
Okrem drastického zníženia chovu pritom poslanci OĽANO v novom zákone navrhujú aj zákaz prepravy včiel, takzvaného kočovania, zákaz šľachtenia včiel a zákaz inseminácie, čiže kontrolovaného oplodňovania včelích matiek s dôrazom na kvalitu genetiky.
„Títo poslanci, ktorí nemajú ani potuchy o včelárstve, pripravujú návrh zákona od stola so zahraničnými poradcami. Odbornú slovenskú verejnosť neoslovili ani neprizvali. Do dnešného dňa nám pritom nevysvetlili, čo ich k takýmto krokom, ohrozujúcich slovenských spotrebiteľov a slovenských včelárov vedie. Takéto drastické legislatívne opatrenia obmedzujúce chov a prepravu včiel neexistujú nikde v EÚ ani vo svete. Slovenský zväz včelárov a jeho 15 500 členov nemieni zostať ticho. Budeme sa pýtať a argumentovať a vysvetľovať aj našim zákazníkom,“ zdôraznil Rusnák.
Slovenský zväz včelárov združuje takmer 15.500 členov s viac ako 255.000 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 159 základných organizácií a kolektívnych členov. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie mladých včelárov na Slovensku.
Vyjadrenie v statuse na sociálnej sieti k tlačovej správe predsedu zväzu včelárov zverejnila 8.2.2022 poslankyňa NR SR Monika Kozelová.
Dnes 10.2.2022 však daný status poslankyne už “svieti” takto
Následne na status poslankyne sa vyjadril predseda Slovenského zväzu včelárov Milana Rusnáka na sociálnej sieti 9.2.2022.
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…