Myjava

Múzeum SNR: Život a dielo myjavskej rodáčky Zuzky Zgurišky

SNM – Múzeum SNR v Myjave pozýva záujemcov na ďalšie stretnutie z cyklu Historických štvrtkov. Podujatie bude tentokrát tematicky zamerané na život a literárne dielo známej myjavskej rodáčky Zuzky Zgurišky. A to pri príležitosti 40. výročia jej smrti.

Príďte si spoločne pripomenúť významnú osobnosť Myjavy – Zuzku Zgurišku. Podvečer spojený s premietaním filmu Bičianka z doliny sa uskutoční už tento štvrtok 31. októbra 2024 o 16.00 h v priestoroch myjavského múzea.

Významná osobnosť Myjavy – Zuzka Zguriška

Tá sa občianskym menom volala Ľudmila Dvořáková rod. Šimonovičová a narodila sa v r. 1900. Z matkinej strany pochádzala zo známej myjavskej rodiny Valáškovcov, ktorá je prepojená s historickými udalosťami meruôsmeho roku (1848). Jej otcom bol známy myjavský učiteľ a vlastenec Michal Šimonovič. Po jeho smrti sa Šimonovičovou nástupkyňou stala práve jeho dcéra Zguriška. Neskôr sa vydala za advokáta Jaroslava Dvořáka a začala publikovať svoje humorne ladené poviedky z prostredia Myjavy.

Jej nový domov však už bol v Bratislave, kde manželia Dvořákovci patrili do centra kultúrno – spoločenského diania. Ich vila na Mudroňovej ulici sa stala miestom stretávania slovenských a českých umelcov a intelektuálov. V umeleckom, ale i politickom centre diania zostali manželia Dvořákovci aj po presťahovaní do Prahy. Tu Zguriška na podnet laureáta Nobelovej ceny Jaroslava Seiferta napísala trilógiu o svojom rodnom meste a jeho kopaniciach (Metropola pod slamou, Mestečko na predaj, Zbojnícke chodníčky).

Jej neskoršia tvorba však už bola poznačená požiadavkami socialistického realizmu. Zuzka Zguriška zomrela 24. 9. 1984 vo veku 84 rokov. 

Žvotopis

Vyrastala v rodine myjavského evanjelického učiteľa Michala Šimonoviča, rodné meno dostala po matke Ľudmile, rodenej Valáškovej. Jej predkovia patrili k známym myjavským rodinám s obchodníckou a mydlárskou tradíciou. Ján Valášek, pradedo Zuzky Zgurišky, zorganizoval počas Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849 „bandérium“ 40 dobrovoľníkov, ktorí bojovali v radoch hurbanistov, za čo neskôr strávil 10 mesiacov vo väzení.

Vzdelanie získavala v Myjave, Modre, jeden ročník absolvovala v Himmelkrone (Bavorsko), neskôr študovala na učiteľskom ústave v maďarskom Hódmezővásárhelyi, odtiaľ prestúpila na učiteľský ústav v srbskej Subotici, napokon maturovala v roku 1920 v Ústave ku vzdělání učitelek v Brne.

V rokoch 1920 – 1924 pracovala ako učiteľka v Myjave, vydala sa za Jaroslava Dvořáka a presťahovala do Bratislavy, kde žila až do roku 1945. Počas druhej svetovej vojny vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor filozofia a dejiny umenia a získala titul PhDr.

V roku 1945 sa presťahovala s manželom a dvomi deťmi do Prahy, kde jej manžel nastúpil na miesto štátneho úradníka. V rokoch 1949 – 1951 pracovala na Barrandove ako filmová scenáristka, potom sa venovala literárnej činnosti. V roku 1960 jej bol udelený titul zaslúžilá umelkyňa.

Tvorba

Svoje prvé dielo uverejnila v roku 1922 v Slovenskom denníku a postupne začala prispievať i do ďalších časopisov a denníkov (Robotnícke noviny, Živena, Elán, Slovenské pohľady a i.). Spolupracovala tiež s Československým rozhlasom, ktorý pravidelne uverejňoval jej diela, venovala sa i divadlu, no zo zdravotných dôvodov odmietla stály angažmán, hoci mala ako herečka veľký úspech (vystupovala i v Slovenskom národnom divadle). Vo svojich literárnych dielach sa snažila predstaviť rázovitý svet myjavských kopaníc, ktorý podávala z tej humornejšej stránky. V krátkych literárnych útvaroch zachytila veľa charakteristických stránok života v svojom rodnom kraji, vykreslila mnoho zaujímavých postáv a použila tiež veľa humorných príhod. Pri písaní vychádzala z vlastných poznatkov a zážitkov.

Próza pre dospelých

• 1929 – Obrázky z kopaníc, zbierka poviedok
• 1932 – Dvanásť do tucta, zbierka poviedok
• 1932 – Pangart
• 1935 – Ženich s mašinou, zbierka poviedok
• 1931 – Španielske pohľadnice, cestopisné črty
• 1938 – Bičianka z doliny, román
• 1943 – Svadba, humoreska
• 1947 – Hostina, humoreska
• 1949 – Metropola pod slamou, román (1. diel trilógie)
• 1953 – Mestečko na predaj, román (2. diel trilógie)
• 1957 – Podobizne, humoreska
• 1959 – Zbojnícke chodníčky, román (3. diel trilógie)
• 1967 – Manželstvo na úver, román
• 1972 – Strminou liet, pamäti

Próza pre deti a mládež

• 1922 – Pri muzike, rozprávka
• 1962 – Husitská nevesta, historický román (1. diel dilógie)
• 1982 – Kráľova zajatkyňa, historický román (2. diel dilógie)

Divadelné hry

• 1967 – Mor na farme, veselohra

Preklady

• 1955 – Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojaka Švejka

zdroj: wikipedia a mesto Myjava

Author

Angelika Kmecová

Recent Posts

Aktuálne: Zrážka troch vozidiel na D2 smerom na Záhorie

Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…

31 minút ago

Vianoce 2024: aktuálne trendy výzdoby a darčeky

Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…

6 hodín ago

Pivovar Wywar z Holíča získal šesť ocenení v Slovenskom pohári remeselného piva

Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…

7 hodín ago

TTSK: Zimna údržba ciest je v Trnavskom kraji pripravená

Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…

8 hodín ago

Fifinova zastávka: S príbehom miestneho umelca v Skalici

"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…

9 hodín ago

Školský bežecký pohár: Šanca pre školy ukázať športového ducha

Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…

9 hodín ago