Mesto Senica zrekonštruovalo budovu bývalého Letohrádku, ktorý väčšina Seničanov pozná pod názvom Sokolovňa, aby s novým šatom dostal nový názov Múzeum Senica.
Aj keď mnohí cezpoľní tvrdia, že Senica nemá históriu, múzeum tieto reči vyvracia. Muzeálna budova je rozdelené na tri tematické časti. Na svoje si prídu obdivovatelia najstaršej histórie až po tých, ktorých zaujíma, čo zažilo mesto len v nedávno skončených časoch.
V prvej časti sa návštevníci dozvedia o histórii budovy, ktorá je spájaná predovšetkým s uhorským zemianskym rodom Vagyonovcov, ktorý dal Letohrádok postaviť začiatkom 80. rokov 19. storočia. V roku 1925 ho kúpil športový oddiel TJ Sokol Senica za 220.000 Kč. Po roku 1989 slúžila Sokolovňa športovým účelom TJ Záhoran Senica a v roku 2017 ju odkúpilo mesto aby v budove vybudovalo múzeum.
Zaujímavý je aj doslovný slovenský preklad priezviska Vagyon z maďarčiny. Vagyon – majetok / bohatstvo.
Atraktívnou časťou múzea sú nepochybne nálezy z archeologického výskumu. Predovšetkým z toho v časti Párovce, ktorý odkryl rozsiahle polykultúrne stredisko, ktorého súčasťou bolo veľké pohrebisko zo staršej doby bronzovej. Archeologický výskum bol ukončený v roku 2019, pričom archeológovia odkryli 48 hrobov pripisovaných únětickej kultúre.
V múzeu si návštevníci môžu prezrieť tri takéto hroby. Jedným je hrob „Rodina“, ktorý je hromadným hrobom piatich kostier. Jednalo sa o ženu, ktorá svojou rukou objíma batoľa. Zároveň s ňou boli pochované ďalšie staršie deti. Druhým je hrob „Milenci“, v ktorom bol pochovaný objímajúci sa pár.
Tretím je hrob bojovníka, ktorý archeológovia nazvali „Conan“. Podľa stavu kostry išlo o muža vo veku okolo 30 rokov. Dôkazom významného postavenia tohto muža je výbava, ktorá bola súčasťou jeho kroja. Muž bol pochovaný s bronzovou sekerkou, dýkou, zdobili ho náušnice z bronzového drôtu a šperky z ulít. Hrob obsahoval aj štyri kusy hrotov kamenných šípov a dve keramické nádoby.
Tretiu časť expozície tvoria informácie o Českej ceste, ktorá viedla aj cez mesto. Senica leží už od praveku na križovatke obchodných ciest. Zo severu na juh viedla popri rieke Morava „Jantárová cesta“ a zo západu na východ to bola obchodná trasa známa ako „Česká cesta“. Vďaka významnej polohe na križovatke obchodných ciest môžeme archeologicky doložiť osídlenie počas všetkých období ľudskej histórie.
Jednou z dominánt múzea je maketa centra mesta z prelomu 19. a 20. storočia, ktorú odborníci pripravovali päť rokov. S myšlienkou vytvoriť 3D maketu historického centra prišli historici Ján Peter a Vladimír Petrovič. Aby bola maketa čo najvernejšia, museli vyhľadať a preskúmať historické mapy, plány a fotodokumentáciu. Následne oslovili amatérskeho modelára Jozefa Kuruca.
“Žiadnu z budov, ktoré sú na makete zobrazené, sme nerobili podľa projektov, keďže tie neexistujú. Prácne sme zdokumentovali z fotografií a pohľadníc ich rozmery. Prepočítavali sme ich a maketa je v mierke 1:100. Je zaujímavá aj z toho hľadiska, že z budov, ktoré sú na makete, ich už v súčasnosti stojí minimum,” informoval o makete ešte pred inštalovaním v múzeu Petrovič.
Mnohé o Senici napovedia aj krátke heslovité nápisy po stenách múzea. Niektoré majú humorný podtón a naopak, z niektorých až zamrazí. „Toto nie je len múzeum. Tu sa písala história. Vyrastali tu deti, bol to domov, sklad, kino, divadlo i telocvičňa. Hrávala sa tu hádzaná, futbal, hokej, stolný tenis. Tancovalo sa tu, spievalo a pilo. Ľudia sa tu stretávali a zabávali. No ľudí tu aj týrali, bili a posielali do transportov,“ informuje jeden z citátov na stene múzea.
Snahou mesta bolo vytvoriť modernú expozíciu so všetkými technologickými vymoženosťami, ktorá svojou interaktívnosťou zaujme všetky generácie, no najmä mladých ľudí. Ide o kontaktné múzeum, kde návštevník nie je len pasívnym poslucháčom, ale do získavania informácií je priamo vtiahnutý. Informácie o expozíciách získava aj dotykom, niektoré z exponátov si pomocou pohybu svojich rúk prezerá zväčšené vo virtuálnom priestore, volí si typ informácií, ktoré chce získať.
Prehliadku múzea si môžete objednať na stránkach mesta Senica, mailom na email muzeum@senica.sk alebo na telefónnom čísle +421 / 34 651 5004.
Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. Zasnežené ráno na Myjavských kopaniciach zdroj:…
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…