Na septembrovom rokovaní Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Myjave zaznela v bode Rôzne aj informácia o tom, že Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sa plánuje zbaviť svojich troch nemocníc v Považskej Bystrici, Prievidzi (so sídlom v Bojniciach) a Myjave. Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin.
TSK a župné nemocnice
Na spomínanom zasadnutí MsZ v Myjave o tejto problematike prítomných informoval poslanec (bývalý primátor mesta Myjava) Pavel Halabrín, ktorý je zároveň aj poslancom krajského zastupiteľstva TSK. Podľa neho najväčšou záťažou pre vyšší územný celok je prievidzská nemocnica, ktorá vytvára počas roka dlh vo výške niekoľkých miliónov eur.
Nemocnica s poliklinikou v Myjave
Nemocnica s poliklinikou v Myjave v tomto smere kraju problémy nerobí, pretože ako jedna z mála, dokonca možno jediná, nielenže nevytvára dlh a platí všetky svoje záväzky, ale dokonca dosahuje aj mierny zisk. Na druhej strane, je len malou súčasťou celku a z poskytovaných zdravotných výkonov v kraji tvorí necelých 17%. Zároveň, keďže sa nezadlžuje, nemá dostatok financií na výraznejší rozvoj a modernizáciu a míňa zo svojho rozpočtu najmenej na mzdy a odvody. Na porovnanie, v myjavskej nemocnici je priemerná mzda lekára o viac ako 600 eur a u zdravotnej sestry o asi 500 eur nižšia ako v prievidzskej nemocnici.
Tri možné scenáre župných nemocníc
Trenčiansky samosprávny kraj si dal spracovať komplexnú analýzu svojich nemocničných zariadení nazvanú Koncepcia rozvoja zdravotníctva Trenčianskeho samosprávneho kraja do roku 2030 s cieľom určiť ich ďalšie fungovanie. Tá načrtla tri možné scenáre – Nemocnice bude naďalej prevádzkovať TSK, dá ich k dispozícií súkromným spoločnostiam alebo ich ponúkne samosprávam.
Podľa poslanca Halabrína sú podmienky nekorektné
Podľa poslanca Halabrína sa už dokonca rozbehli rokovania TSK so spoločnosťou venujúcou sa zdravotnej starostlivosti, na ktorých sa hovorí o možnostiach prevádzkovania nemocníc. Vedenie kraja sa rozhodlo ponúknuť nemocnice aj samosprávam, na území ktorých sa nemocnice nachádzajú. Lenže podmienky majú byť nastavené tak, že kraj nemocnice mestám síce ponúkne za jedno euro, ale tak, že s nimi vlastne nemôžu nič urobiť. Majú zostať v 100% vlastníctve samosprávy. Bez možnosti prizvať do procesu nejakých partnerov, bez možnosti prenajať priestor niekomu, kto by ho vedel využiť a efektívne prevádzkovať, bez možnosti vpustiť do nemocnice nejaký iný kapitál.
„Ja som pánovi županovi jasne povedal, že podmienky, ktoré ponúkajú, sú nekorektné. Dokonca až chrapúnske. Lebo povedať niekomu, že ja s tým neviem nič urobiť, tak si to zober ty, dám ti to za korunu, ale ani s ty s tým nemôžeš nič robiť, tak to potrebujú len na to, aby to samosprávy odmietli a kraj mohol povedať – Vidíte, nikto to nechce,“ prezentoval na rokovaní myjavského zastupiteľstva Pavel Halabrín.
Na záver Halabrín navrhol, aby mesto s Trenčianskou župou po obdržaní ponuky rokovalo, ale zároveň trvalo na zmene nevyhovujúcich podmienok. Minimálne preto, aby ten povestný Čierny Peter nezostal v rukách samosprávy.
Mesto ponuku TSK na rokovanie prijalo
Ponuka na prevzatie ďalšieho prevádzkovania Nemocnice s poliklinikou Myjava ako poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v prípadnej spolupráci s ďalšími miestnymi samosprávami zo spádového územia nemocnice bola zo strany TSK vedeniu mesta Myjava na prelome septembra a októbra doručená s tým, aby sa samospráva k ponuke vyjadrila do 15. októbra 2024.
“Mesto Myjava na výzvu zareagovalo a v stredu 9. októbra 2024 poslalo predsedovi TSK, pánovi Jaroslavovi Baškovi, odpoveď, že ponuku prijíma a žiada o začatie rokovaní medzi mestom a vyšším územným celkom o spôsobe a rozsahu prevodu nemocnice a o stanovení podmienok práv a povinností vyplývajúcich z možného prevzatia nemocnice,” dopĺňa hovorca mesta.