Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou.
Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.
Prečo si mesiac knihy pripomíname práve v marci? Marec – mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu a ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy.
Martin Hrebenda Hačavský (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880). Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Medzi slovenských vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské a české knihy najmä od vydavateľov Gašpara Fejérpataky-Belopotockého z Liptovského Mikuláša a Karla Amerlinga z Prahy. Zaslúžil sa tým o rozvíjanie slovenského národného povedomia a života v období národného obrodenia. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Dnes už úlohu Mateja Hrebendu – šírenie kníh a knižnej kultúry a podporu vzdelávania – plnia knižnice. Hoci sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok, v marci zvlášť aktivizujú svoju činnosť.
Keď sa povie marec, veľa ľudí doplní „mesiac knihy“. Asi aj preto našu knižnicu v Skalici navštívi tento mesiac viac záujemcov, ako inokedy. Čiastočne je to aj tým, že sa knižnica zapája do Týždňa slovenských knižníc a vždy týždeň sa odpúšťajú „pokuty“ za upomienky, ale sa aj zapisujú úplne noví čitatelia zdarma. Tento rok to bolo v týždni od 5. do 9. marca. Býva aj viac podujatí ako po iné mesiace – skoro každý deň chodia deti škôlkari, školáci, ale aj starší, dokonca i najstarší čitatelia – seniori. Marec sme odštartovali stretnutím s deťmi z CVČ zo Skalice. Porozprávali sme si o výročiach, ktoré nás v roku 2018 čakajú – ukončení 1. svetovej vojny, Dočasnej vláde v Skalici a o osobnostiach mesta … všetko s ukážkou kníh na dané témy, s čítaním v knihách, ale tiež vo výtvarnom prejave detí.
V podobnom duchu sa niesla návšteva detí zo Špeciálnej základnej časti Skalica. Deti si pozerali knihy cez tému Deň-noc, teda, …. čo robím cez deň a prečo sa bojím v noci. Ďalší detskí návštevníci – druháci sa zoznámili s tým, ako a kde vzniká kniha a ako kniha vyzerá.
Príjemným podujatím bola návšteva zariadenia Jesénia. Keďže starší ľudia už majú problém prísť do knižnice, príde každý rok knižnica za nimi. A opäť tu rezonovala téma 1. svetovej vojny a príchodu Dočasnej vlády v Skalici, ale aj čo je nové v regionálnej literatúre. O tom všetkom bola beseda s obyvateľmi Jesénie. Veľa kníh a veľa spomienok, to je stručná charakteristika tohto pekného dopoludnia.
Počas celého mesiaca navštevovali knižnicu deti z materských škôl na krátke zoznámenie sa z knižkami pre deti. Boli to deti zo Skalice, ale aj zo „škôlok“ z okolitých obcí.
Knižnicu čakajú v najbližšej dobe ďalšie akcie – besedy s piatakmi a šiestakmi na tému „povesti“, informačná výchova a tiež návšteva v Zariadení pre seniorov v Skalici.
Ľ Rozborilová, riaditeľka Mestskej knižnice Skalica / M.Minďaš
Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. Zasnežené ráno na Myjavských kopaniciach zdroj:…
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…