Výdatné niekoľkodňové dažde v polovici septembra, ohrozovali aj mesto Malacky. Najdramatickejšia situácia pre Malacky bola v noci z nedele 15. septembra na pondelok 16. septembra 2024. Vtedy reálne hrozilo pretrhnutie hrádze rybníka, nazývaného Trojka. Informuje o tom hovorkyňa Mesto Malacky Ľubica Pilzová.
Vodu z časti Malých Karpát ešte pred územím mesta Malacky zbiera Vodná nádrž Kuchyňa a sústava Rakárenských rybníkov, známych ako Jednotka, Dvojka, Trojka a Štvorka. Kuchyňou, Trojkou a Štvorkou preteká hlavný tok Maliny, Jednotku a Dvojku zasa prepája Pernecká Malina. Oba tieto toky zároveň zbierajú všetky prítoky v tejto lokalite.
Mesto bolo pripravené na evakuáciu obyvateľov
Nedávne intenzívne dažde naplnili nádrž v Kuchyni a rybníky až po okraj, čoho dôsledkom bolo, že malý potok Malina sa zmenil na rieku. Správca rybníkov, štátny podnik Vojenské lesy a majetky, robil, čo sa dalo. Jeho pracovníci boli neustále v teréne a zabezpečovali, aby sa prebytočná voda z rybníkov rozlievala do okolia na lúky a do lesov.
“V noci z nedele 15. 9. na pondelok 16. 9. však už rybníky neboli schopné zachytávať takmer nič: ani pritekajúcu vodu z Malých Karpát, ani zrážky z neustáleho dažďa. Na miesto preto prišli vojaci a pomocou vriec s pieskom navyšovali kapacitu rybníkov.
Mesto zároveň vyzvalo obyvateľov, ktorí bývajú pozdĺž toku Maliny, aby sa preventívne pripravili na evakuáciu. Boli pripravené priestory v športovej hale Malina, v kine a v telocvični Základnej školy na Záhoráckej ulici.
Našťastie, v pondelok 16. septembra nadránom prestalo pršať, vďaka čomu sa situácia stabilizovala, a evakuácia nebola potrebná. Hoci sa o pár hodín neskôr znova rozpršalo, dážď už nebol taký intenzívny. Malacky mali najhoršie za sebou.
Na intenzívne výkyvy počasia je potrebné reagovať
„My ako starostovia a primátori z nášho regiónu sa budeme musieť konštruktívne rozprávať so zástupcami Slovenského vodohospodárskeho podniku. Napríklad v obci Jakubov sa ukazuje, že bude potrebné navýšiť po rokoch hrádzu. Na intenzívne výkyvy počasia je potrebné reagovať ďalšími opatreniami, avšak bez štátu ich neurobíme,“ skonštatoval primátor Juraj Říha.
“Voda spôsobila našim obyvateľom materiálne školy v podobe zatopených pivníc či zaplavených záhrad. Avšak keď sa pozrieme do blízkeho či vzdialenejšieho okolia – Stupava, Pernek, Kuchyňa, Devín – tam bola situácia oveľa dramatickejšia a odstraňovanie následkov miestami stále trvá. Za obrovské úsilie a ochranu pred veľkou vodou adresujeme jedno veľké ĎAKUJEME pracovníkom štátneho podniku Vojenské lesy a majetky, štátnym i dobrovoľným hasičom, štátnym i mestským policajtom, poslancom mestského zastupiteľstva, zamestnancom Tekosu a všetkým dobrovoľníkom,” doplnila Pilzová.