Keltské hradisko Pohanská sa nachádza neďaleko Plaveckého hradu. Má dominantné postavenie v Národnej prírodnej rezervácii Pohanská.
Chránené územie Pohanská bolo vyhlásené v roku 1980 na ochranu suchomilných a teplomilných rastlinných a živočíšnych spoločenstiev na vápencoch, krasových javov. Rovnako aj významných archeologických nálezísk na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.
Vďaka prírodným pomerom, hlavne konfigurácii terénu a existencii prameňov, bolo územie osídlené už v mladšej dobe kamennej. Osídlenie je dokladané s výnimkou mladšej doby železnej v rôznych intervaloch a intenzite až do prvej polovice 1. storočia nášho letopočtu.
Najväčší rozmach dosiahlo osídlenie v mladšej dobe železnej. Vtedy bol na Pohanskej vybudovaný zložitý opevňovací systém. Na lokalite rozpoznávame akropolu hradiska. Ide o najvyššie položené miesto, príkre úbočia s terasovitými úpravami hlavne na južnej strane, najnižšie opevnené miesta na južnej, východnej a severnej strane lokality s hlavnou bránou na východe. Postup opevnenia je charakteristický pre opid – prvých sídliskových útvarov mestského charakteru na našom území.
Rozloha vo veľkosti 49 hektárov a archeologické nálezy z keramiky a zo železa poukazujú na význam Pohanskej ako obchodného a azda aj politicko-administratívneho strediska v slovenskej časti Pomoravia v neskorej dobe laténskej.
Na diaľnici D2 v bezprostrednej blízkosti hraničného priechodu (v úseku 0,3 km diaľnice D2), v…
Meteorológovia SHMU vyhlásili na pondelok 25. novembra 2024 výstrahu pre silný vietor aj v okresoch…
Bratislavskí dopravní policajti aktuálne dokumentujú okolnosti dopravnej nehody ku ktorej došlo na diaľnici D2 v…
Policajti z mesta Holíč vyrazili na pomoc za tmy a hustého sneženia mužovi do obce…
Polícia SR ukázala, že bezpečnosť a prevencia sú prioritou aj v nočných hodinách. V rámci…
Vybojované víťazstvo basketbalistov MŠK BO Holíč vo vyrovnanom zápase v sobotu 23. novembra 2024 na…