73. výročie oslobodenia Jablonice a odhalenie pamätníka – historického dela.
Koniec 2. svetovej vojny si v tomto čase pripomínajú mestá a obce. Obec Jablonica si tiež tento významný deň 6. apríl 1945 pripomenula pietnou spomienkou.
V tento deň bola Jablonica oslobodená vojskami 2. ukrajinského frontu, zložené zo sovietskych a rumunských armád pod velením maršala ZSSR Rodina Jakovleviča Malinovského, Prvej gardovej mechanizovanej jazdeckej skupiny generálporučíka Ivana Alexandroviča Plijeva, 53. armádou generálporučíka Ivana Mefodieviča Managarova a 1. rumunskou armádou.
73. výročie oslobodenia obce bolo spojené s odhalením zrekonštruovaného pamätníka – dela. Počas celej pietnej spomienky držali čestnú stráž pri dele členovia klubov vo vojenských historických uniformách.
Oslavy v Jablonici sa zúčastnil prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Nikolaj Sergejevič Ryžov. Po položení vencov, slovenskej a ruskej hymne sa prítomným prihovoril starosta obce Ing. Silvester Nestarec.
Vo svojom príhovore k oslobodeniu obce pripomenul, ako ťažko sa sloboda rodila, čo všetko oslobodeniu predchádzalo. Spomenul aj našich občanov, ktorí bojovali za našu slobodu a položili životy.
Albert Horváth, Anna Michlová, Ladislav Šeliga, štábny kapitán Jozef Hazucha, Štefan Štefík, Jozef Zúbek. Všetci, ktorí položili svoje životy za našu slobodu, si zaslúžia našu spomienku a vďaku. Prítomným sa prihovoril aj Nikolaj Sergejevič Ryžov.
Druhú svetovú vojnu pripomínal aj pamätník umiestnený v parčíku, kde bolo v začiatkoch 70-tych rokov umiestnené delo, ktoré nám venoval Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie. Keďže zub času na ňom zanechal svoje stopy, krásna a ušľachtilá myšlienka opraviť a zrenovovať toto delo sa zrodila v hlave Daniela Šimka.
Spolu s členmi Klubu vojenskej histórie Svoboda, Senica a Dojč, ako aj so starostom obce, ktorí boli naklonení tejto myšlienke, začali konať, vybavovať potrebné záležitosti, aby sa delo dostalo do opravy a získalo takú podobu, akú má teraz.
Veľa vecí na dele chýbalo a preto museli byť doplnené. Delo sa rozoberalo na PD Záhorie a následne sa striekalo v Novom Meste nad Váhom. Vyše 450 hodín na jeho oprave odpracovalo 14 ľudí. Delo bolo opravené z finančných prostriedkov obce Jablonica, ale aj za finančnej pomoci Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.
Členovia Klubov vojenskej histórie pripravili aj pútavú výstavku fotografií a predmetov pochádzajúcich z vojnových čias. Nechýbali tu ani uniformy druhej Štefánikovej brigády Jána Reptu, uniformy červenej armády, uniformy československej jednotky v ZSSR.
zdroj: FB Jablonica