Rieka Morava je jednou z najvýznamnejších tokov. Táto nížinná meandrujúca rieka nie je len nádherná, ale je tiež vyhlásená za územie európskeho významu Natura2000. To z nej robí oblasť nesmierneho významu nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu.
Rieka Morava, spolu s riekou Dyje a Dunajskými luhmi, tvorí najväčšie súvislé mokrade v strednej Európe. Môžeme ich obdivovať nielen pre ich vlhké lúky bohaté na rastliny a živočíchy, ale aj pre ich výnimočnú krásu. To všetko je vďaka revitalizácii, ktorá s podporou finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR môže pokračovať. Tieto financie umožnia renaturalizáciu až 17 km dlhého úseku vodného toku rieky Morava. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR.
Čo znamená revitalizácia Moravy a prečo je dôležitá?
Revitalizácia rieky Morava sa zameriava na obnovu riečnych procesov a prirodzeného charakteru rieky. Je to aktivita, ktorá prispieva k obnove prirodzeného stavu vodných tokov, ktoré boli v minulosti upravené nevhodnými zásahmi ľudskej činnosti. Tento proces zahŕňa opatrenia na zlepšenie záplavového územia, obnovu pôvodnej členitosti koryta, zníženie brehu a premeandrovanie toku vo vybraných častiach rieky.
Dôvody pre obnovu rieky
Revitalizácia riek je významná pre viaceré dôvody. Prvým je zmiernenie dopadov klimatickej zmeny. Ďalším dôležitým dôvodom je znižovanie povodňových škôd a napĺňanie cieľov a záväzkov vyplývajúcich z európskych smerníc a slovenskej legislatívy.
Investície do jej revitalizácie
Na revitalizáciu vodných tokov je z Plánu obnovy a odolnosti SR vyčlenených viac ako 62 mil. eur. Táto suma bude použitá na obnovu 97 kilometrov vodných tokov v povodiach riek Bodrog, Dunaj a Morava. Všetky revitalizácie by mali byť ukončené do roku 2026, pričom prvých 48 kilometrov sa očakáva už v júni 2024.
Návrat rieky Morava k jej prirodzenému stavu je nielen investíciou do prírody, ale aj do budúcnosti ľudstva. Príroda nám poskytuje nespočetné množstvo úžitkov a je našou úlohou chrániť a obnovovať ju pre budúce generácie.