Vo štvrtok 30. mája 2024 na Myjavu zavítala 15-členná výprava rodiny Gottesmanovcov z New Yorku, aby videla mesto spojené so životom svojich predkov.
Rodina pricestovala do kopaničiarskeho kraja z Brooklynu. Informoval o tom hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
Z úcty k svojej 86-ročnej matke
Návštevu Myjavy zorganizoval Abraham Gottesman z úcty k svojej 86-ročnej matke Erike, ktorá je preživšou a ako 6-ročnú ju spolu s ďalšími rodinnými príslušníkmi počas druhej svetovej vojny deportovali do nacistického koncentračného tábora. Aj ona bola účastníčkou návštevy Myjavy a zapísala sa aj do pamätnej knihy mesta.
Pani Erika sa zapisuje do pamätnej knihy. zdroj: Mesto Myjava
Pani Erika je spojená s rodinou Chatama Sofera
Za zmienku rozhodne stojí skutočnosť, že rodina pani Eriky je priamo spojená s rodinou slávneho bratislavského rabína Chatama Sofera (Moše Schreiber). Podľa slov pána Abrahama približne v 50-tych rokoch 19. storočia sa jeho pravnuk, Jakov Akiva Sofer, oženil s dcérou rabína Shmiela Weissa, obchodníka a filantropa na Myjave. Po smrti Jakovovho otca, rabína Kasava Sofera, bol rabín Jakov Akiva pozvaný do Bratislavy, aby prevzal tunajšiu židovskú komunitu. On sa však rozhodol zostať na Myjave.
Myjavská židovská komunita bola týmto rozhodnutím poctená a miestni obyvatelia boli radi, že majú medzi sebou takýchto vážených ľudí. Svedčia o tom aj hroby rodiny na židovskom cintoríne na začiatku mestskej časti Turá Lúka, ktoré sú v prvom rade (rozumej v tom najvyššom) a na ich náhrobných kameňoch sú vyryté najkrajšie chvály. Pre rodinu Gottesmanovcov bolo cťou pomodliť sa pri hroboch predkov a takto sa s nimi duchovne spojiť.
15-členná výprava rodiny Gottesmanovcov z New Yorku zdroj: Mesto Myjava
Na mieste zaniknutej myjavskej synagógy
Po návšteve židovského cintorína nasledovala krátka zastávka na mestskom úrade spojená s už spomínaným zápisom do pamätnej knihy a potom sa delegácia presunula ešte k pamätnej tabuli stojacej na mieste zaniknutej myjavskej synagógy. Tu Gottesmanovci na znak úcty položili kyticu kvetov. Z Myjavy sa rodina Gottesmanovcov presúvala ďalej do Poľska a z nášho kraja odchádzala plná pozitívnych dojmov a vďačnosti.