Holíč a najmä Holíčsky zámok ožil počas piatka a soboty (15. a 16.6.) Tereziánskymi dňami, ktoré boli spojené s udeľovaním cien významným rodákom.
Samospráva pripravila pri tejto príležitosti pre širokú verejnosť množstvo podujatí – od koncertov miestnych škôl a zoskupení až po vystúpenie známych interpretov. Program podujatia prešiel v posledných rokoch zmenami.
„Tereziánske slávnosti sú oslavou toho najplodnejšieho a najúspešnejšieho obdobia v meste Holíč v 18. a 19. storočí. Bol tu čulý kultúrny ale aj hospodársky život, čo chceme pripomínať. Tereziánske dni už nie sú móde historického života, na to tu máme Rotenstein. Sú hlavne o stretávaní ľudí, o dobrej hudbe a programe pre deti,“ uviedol primátor mesta Zdenko Čambal.
Samospráva v rámci podujatia ocenila, ako informoval primátor Holíča cenou mesta, cenou primátora a udelením čestného občianstva významným rodákom a tým, ktorí šíria dobré meno Holíča doma i v zahraničí.
Zámok v Holíči, v súčasnosti národná kultúrna pamiatka, bola reprezentačným letným sídlom cisársko-kráľovskej rodiny Habsburgovcov. Jeho najslávnejšou érou je obdobie od prvej polovice 18. storočia až do roku 1918. Cisár František Štefan Lotrinský a jeho manželka Mária Terézia priniesli veľkolepý rozmach nielen tejto jedinečnej stavbe, ale i celému regiónu. V 20. storočí utrpel značnú ujmu, bol devastovaný a niekoľko desiatok rokov verejnosti neprístupný.
Po rokoch nevyjasnených vlastníckych vzťahov a zámerov majiteľov sa stal majetkom mesta. Samospráva sa stará o jeho postupnú rekonštrukciu, niektoré časti už uviedla do prevádzky. Areál tak opäť ožíva a to najmä v podobe rôznych podujatí a tieto, aj napriek stále viditeľnému poškodeniu budovy, majú neopakovateľnú atmosféru.