Podbranč

📷 📺 Pekné počasie môžete využiť aj na rodinný výlet k hradu Branč

Zrúcanina hradu Branč sa nachádza vo výške 480 metrov nad morom. Leží na rovnomennom kopci nad obcou Podbranč v Myjavskej pahorkatine medzi obcami Sobotište a Myjava. Ruiny hradu sa nachádzajú nad Podzámkom, ktorá je miestnou časťou obce Podbranč.

Hrad je ideálnym miestom na výlety všetkými možnými spôsobmi. Či už ako rodinný výlet, keďže výstup na hrad z parkoviska zvládnu aj menej zdatní turisti, ale aj ako jeden z cieľov pešej či cykloturistiky.

Hrad dal postaviť Aba

Hrad vznikol v strategicky dôležitom priestore pohraničia Uhorského a Českého kráľovstva. V období praveku a včasného stredoveku bolo opevneným centrom okolitého územia hradisko stojace na návrší zvanom Starý hrad, ktoré svojmu účelu slúžilo do 12. storočia.

Jeho funkciu neskôr prebral strážny hrad, postavený na lepšie chránenom návrší s dokonalým výhľadom do priestoru pohraničia. Vybudoval ho magister Aba, ktorý v roku 1251 kúpil územie okolo Sobotišťa. Above sídlo pozostávalo z masívnej hranolovej obytnej veže, obklopenej hradbou.

V roku 1297 získal Branč Abrahám Rúfus. Dlho sa zo svojho vlastníctva netešil, pretože v roku 1309 ho musel pod nátlakom odovzdať Matúšovi Čákovi. Po Matúšovej smrti bol až do konca storočia v kráľovských rukách. V tomto období bol hrad svedkom pohraničných bojov, počas ktorých bol poškodený. Počas obnovy vzniklo pri pôvodnej veži nové opevnené nádvorie.

Stibor zo Stiboríc opevnil Branč priekopou

V ďalších storočiach sa na hrade vystriedalo približne 40 majiteľov. Medzi nimi boli Matúš Čák Trenčiansky, českí králi Ján Luxemburský či Žigmund Luxemburský. “Práve Žigmund ho daroval Ctiborovi zo Ctiboríc v roku 1394 ako súčasť celého panstva, do ktorého patrilo 13 obcí, ako aj mesto Senica,” uviedol kurátor múzea v Senici Tomáš Motus.

Stibor hrad opevnil priekopou a zároveň rozšíril a zmodernizoval obytné priestory hradnej veže. Do tohto obdobia sa datuje prestavba v rozsahu stredného hradu. Výsledkom bol typicky gotický skalný hrad s útočnou vežou, palácom, kaplnkou a v juhovýchodnom rohu stredného hradu s vysokým hradbovým obvodovým múrom.

Pongrác z Branču robil lúpežné výpady

V nepokojných časoch, po smrti Albrechta Habsburského, sa Branča zmocnil Pongrác zo Sv. Mikuláša, ktorý vďaka svojim výpravám do okolia získal povesť lúpežného rytiera. Pangrác dal obnoviť poškodené úseky hradieb a pokračoval v adaptácii palácových budov. “Bol to majiteľ, ktorý dobíjal okolité kraje a lúpil v nich. Nakradnutý majetok potom predával, či už to bolo v meste Senica, alebo priamo na lúke pri hrade,” pridal zaujímavosť o jednom z majiteľov kurátor múzea.

Koncom stredoveku Branč dočasne vlastnil Osvald Korlátsky z Bučian a v roku 1530 ho spolu s ďalšími majetkami na Záhorí vyženil František Nyáry. Krátko po získaní hradu dostaval Nyáry oproti stredovekému palácu nový palác. Plochu hradu rozšíril novým opevneným predhradím s delovou baštou v nároží.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=zGW9tG4lYuo{/youtube}

Hrad ako útočisko pre habánov zo Sobotišťa

V 16. storočí sa stal hrad vlastníctvom Františka Nyáryho. Františkovi potomkovia postupne rozšírili hrad o nový okruh vonkajšieho opevnenia s delovými bastiónmi. V hornom hrade dostavali obytné budovy okolo ústredného nádvoria do podoby štvorkrídlovej rezidencie prepojené arkádovou chodbou.

Príslušníci rodu Nyáry si postavili kaštieľ v Sobotišti a postupne sa tam presťahovali aj so zariadením. V 17. storočí slúžil dobre opevnený hrad ako útočisko pred častými bojmi v okolí. Jeho ochranu využívali zemania z okolia. Ale aj habáni z blízkeho Sobotišťa, ktorá za to dodávali na hrad svoje výrobky.

V období rokov 1674 až 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na galeje. Zomreli v jamách po obvode múru hradu a túto udalosť pripomína pamätník na hrade. “Hrad počas stavovských a protihabsburských povstaní postupne strácal svoje postavenie a slúžil ako väznica. Začiatkom 18. storočia hrad stratil vojenský význam a pomaly začal chátrať až do roku 1722, kedy sa uvádza, že hrad bol opustený a postupne sa stával zrúcaninou,” informoval Motus.

Branč sa snažia postupne zachrániť

V 60. rokoch 20. storočia sa objavili prvé snahy miestnych nadšencov o záchranu hradu a v tomto čase sa uskutočnilo aj niekoľko archeologických výskumov a čiastočné rekonštrukcie. “Tie v menšom rozsahu pokračujú dodnes a hrad v súčasnosti slúži ako turistické lákadlo tohto regiónu,“ doplnil Motus.

Na hrade straší zakliata deva

Ako správny hrad, aj Branč sa môže pochváliť povesťou, ktorá o hrade koluje medzi pospolitým ľudom.

Hradný pán mal dcéru, ktorej sa snažil majiteľ hradu nájsť ženícha. Nevesta však bola prieberčivá a keď si ani po troch rokoch s uchádzačov nevybrala toho pravého, otcovi došla trpezlivosť. Preto ju preklial a vyslobodiť ju môže iba ten, kto sa jej nebude báť. Ako to pri povestiach chodí, verzie sa rozchádzajú v tom, či sa už našiel odvážny uchádzač o jej ruku alebo či na neho deva ešte len čaká…

Hrad Branč

Author

Angelika Kmecová

View Comments

Recent Posts

Policajti z Holíča ratovali muža v obci Brodské

Policajti z mesta Holíč vyrazili na pomoc za tmy a hustého sneženia mužovi do obce…

28 minút ago

📷 Celoslovenská nočná policajná akcia “Black Friday” v Trnavskom kraji

Polícia SR ukázala, že bezpečnosť a prevencia sú prioritou aj v nočných hodinách. V rámci…

1 hodinu ago

MŠK BO Holíč: Víťazstvo doma vo vyrovnanom zápase s Nitrou

Vybojované víťazstvo basketbalistov MŠK BO Holíč vo vyrovnanom zápase v sobotu 23. novembra 2024 na…

3 hodiny ago

December v stupavskom ekocentre s prípravou na Vianoce

Záver novembra a december v Ekocentre Stupava patrí príprave na zimu a Vianociam. Skvelou novinkou…

3 hodiny ago

📺 Dramatická prehra Skalice s Podbrezovou v poslednej minúte

V napínavom stretnutí 15. kola Niké ligy MFK Skalica podľahla na domácom trávniku FK Železiarne…

4 hodiny ago

Hrtánki: Vyrobte si tradičnú vianočnú obradovú cestovinu Myjavy

Centrum tradičnej kultúry (CTK) v Myjave pozýva záujemcov na podujatie venované tradičným obradovým cestovinám vianočného…

6 hodín ago