Západoslovenská fajansová produkcia sa typologicky spája najmä s taniermi, misami, džbánkami a džbánmi. K menej častým, avšak obľúbeným, patrili nádoby rôznych atypických tvarov, ako napríklad kníh znázorňujúcich modlitebné knižky. Informuje o tom Dita Andrušková etnologička a odborná pracovníčka Záhorské múzeum v Skalici.
Okrem dekoratívneho charakteru sa takéto nádoby na Slovensku nosievali v zime do kostola, pričom náplň z horúcej vody slúžila na zohrievanie rúk. V zbierkach múzea k nim patria dve fajansové nádoby zo západného Slovenska pochádzajúce z pôvodných zbierok Dr. Pavla Blaha. Obe majú naznačenie dosiek a knižnej väzby s plasticky profilovanou stenou listov. Nízke oválne náustky sú na hornej vnútornej časti náznakovej väzby.
Staršia nádoba s výškou 22 cm pochádza z 2. polovice 18. storočia. Na bielej podkladovej glazúre ju po obvode zdobí štylizovaný žlto-zeleno-modrý rastlinný a geometrický dekor, v strede je situovaný kríž.
Druhá nádoba s výškou 23 cm má glazúru tmavohnedej farebnosti bez dekoru, na stene listov tmavozelenú a pochádza z 2. polovice 19. storočia.
Zdroj: DA / Záhorské múzeum v Skalici
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…