Extrémne sucho na Záhorí. Aktuálny stav meteorologického a pôdneho sucha na Slovensku na konci júla 2024. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU).
Stav meteorologického sucha
Podľa indexu SPEI, ktorý hodnotí vlahovú bilanciu v atmosfére za posledných 30 dní, prevažujú na Slovensku mierne suché až veľmi suché podmienky. Veľmi sucho je najmä na Záhorí, vo východnej časti Podunajskej nížiny, na Tekove, Pohroní, v Cerovej vrchovine a Košickej kotline.
Podľa zrážkového indexu SPI je extrémne sucho v okolí Kuchyne na Záhorí, Jaslovských Bohuníc, Piešťan, Hurbanova, Veľkých Loviec a Žiaru n. Hronom. Mierne vlhko je len vo Švedlári.
Podľa indexu CMI, ktorý v zjednodušenej miere zohľadňuje aj vlastnosti pôdy a hodnotí vlahové podmienky za uplynulí týždeň, prevládajú normálne až mierne suché podmienky. Veľmi sucho je v Bardejove a extrémne sucho v Kuchyni s deficitom zrážok -101 mm.
Stav pôdnej vlahy a sucha
V povrchovej vrstve pôdy (0-40 cm) je extrémne sucho najmä na Pohroní, Hornej Nitre, Záhorí a v oblasti Malých Karpát. Relatívne nasýtenie je pod hranicou 10 % na Záhorí a v oblasti pohorí v južnej polovici západného a čiastočne aj stredného Slovenska. Pod hranicou 50 % je nasýtenie na takmer celom území.
Ilustračne zdroj: PIXABAY
Dopady sucha na poľnohospodárstvo
Dopady sucha na poľnohospodárstvo, ovocinárstvo a lesníctvo. Aktuálne je hlásené ťažké poškodenie suchom (odhadovaná strata výnosov 30 – 40 %) v okresoch Kežmarok a Vranov nad Topľou. Stredné poškodenie suchom (odhadovaná strata výnosov 10 – 30 %) je v okresoch Senec, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Levice, Partizánske a Prievidza. Pokročilé prejavy sucha v lesoch sa pozorujú v okrese Galanta.
V okrese Nové Mesto nad Váhom dozrievajú skoré odrody hrušiek minimálne s trojtýždňovým predstihom. Začínajúce dopady sucha na lesy sú hlásené najmä z okresov Košického a Žilinského kraja. Dokonca pokročilé prejavy boli hlásené z okresu Galanta.
Stav požiarneho nebezpečenstva v lesoch
Vplyvom dlho pretrvávajúceho veľmi teplého a suchého počasia, aktuálne najvyššie riziko lesných požiarov je na Záhorí a lokálne na krajnom juhozápade. Vysoký stupeň požiarneho nebezpečenstva je monitorovaný pre takmer celé západné Slovensko, juh Banskobystrického kraja, Košickú kotlinu a východnú časť Východoslovenskej nížiny.
Viac na SHMU