Záhorie

Euro je na Slovensku už 15 rokov

Európska mena euro sa stala súčasťou slovenskej ekonomiky pred pätnástimi rokmi a odvtedy hrá kľúčovú rolu v plnej integrácii Slovenska do Európskej únie (EÚ).

Úvod do éry eura

Prijatie eura v roku 2009 umožnilo Slovensku stať sa šestnástym členom eurozóny a zúčastniť sa na jednotnej hospodárskej a menovej únii. Premena slovenskej koruny na euro sa uskutočnila 1. januára 2009, keď bolo stanovené konverzné kurzy na úrovni 1 euro = 30,126 slovenských korún.

Stratégia a príprava na prijatie eura

Prípravné práce na prijatie eura sa však začali oveľa skôr. Kľúčovou úlohou bola splnenie maastrichtských kritérií, čo Slovensko sľúbilo už pri podpise Prístupovej zmluvy k EÚ v Aténach 16. apríla 2003. Vláda Mikuláša Dzurindu následne 16. júla 2003 schválila Stratégiu prijatia eura, čím sa načrtol smer k zavedeniu spoločnej meny.

Konkrétne kroky k zavedeniu eura

V septembri 2004 slovenská vláda potvrdila plán na zavedenie eura k 1. januáru 2009. O rok neskôr sa prijal Národný plán pre zavedenie eura, ktorý obsahoval detailné kroky pre bezproblémové prijatie eura. Vznikol aj Národný koordinačný výbor, ktorý mal na starosti riadenie celého procesu.

Ilustračné foto – euro Zdroj: Pixabay

Splnenie kritérií a finálna fáza

V roku 2005 Slovensko vstúpilo do ERM II, čo bolo dôležité pre udržanie stability kurzu. V roku 2008 potvrdil Eurostat, že Slovensko úspešne splnilo všetky potrebné kritéria, a Rada EÚ potom oficiálne potvrdila vstup Slovenska do eurozóny.

Duálne zobrazovanie cien a prechodné obdobie

V auguste 2008 sa začalo duálne zobrazovanie cien v korunách a eurách. Po zavedení eura nasledoval 16-dňový duálny obeh, kedy sa dalo platiť v oboch menách, no výdavky už len v eurách. Slováci mali možnosť vymeniť korunové mince do konca júna 2009, pričom posledný deň roka 2009 označil koniec povinného duálneho zobrazovania cien a zastavil výmenu korunových bankoviek v bankách.

Nostalgia za slovenskou korunou

Keď sa povie slovenská koruna, staršia generácia si určite vybaví rôznorodé bankovky a mince, ktoré kedysi plnili naše peňaženky. Slovenské bankovky a mince boli k dispozícii v siedmich nominálnych hodnotách, a to od drobných 10, 20 a 50 halierov až po 1, 2, 5 a 10 korún.

Zelená, modrá či hnedá: Kaleidoskop farieb na papieri

Najmenšia bankovka s hodnotou 20 korún bola zelená, nasledovala modrá päťdesiatka a oranžovo-červená stovka. Vyššie hodnoty zastupovali ružovo-zelená dvojstovka, hnedá päťstovka, fialová tisícka a oranžovo-hnedá bankovka s hodnotou 5 000 korún.

Slovenské koruny Zdroj: e-slovak

Osobnosti a pamiatky, ktoré tvoria našu históriu

Každá bankovka bola ozdobená podobizňou významnej osobnosti slovenskej histórie. Na dvadsaťkorune sa objavoval Pribina, na päťdesiatke Cyril a Metod a Anton Bernolák zdobil dvestokorunovú bankovku. Vyššie nominálne hodnoty boli venované Ľudovítovi Štúrovi (500 korún), Andrejovi Hlinkovi (1 000 korún) a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (5 000 korún).

Rub bankoviek nebol o nič menej zaujímavý. Nájdeme na ňom Nitriansky hrad (20 korún), Dražovský kostolík (50 korún), centrum Levoče (100 korún) či historickú redutu v Trnave (200 korún). Na päťstovke sa týčil Bratislavský hrad, tisíckorunovú bankovku zdobil výjav z kostola v Sliači a na päťtisícke stála Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle.

Jediná žena medzi mužmi

Všetky slovenské bankovky predstavovali mužské postavy, s výnimkou jedinej – stokorunovej bankovky, ktorá zobrazovala Madonnu z Oltára narodenia v Kostole svätého Jakuba v Levoči. Je to jediná žena a zároveň jediná postava, ktorá nie je priamo spojená so slovenskou históriou.

Rôzne krajiny, jedna spoločná mena

Mince sme si razili doma, v Mincovni Kremnica, no bankovky precestovali celý svet. Ich výroba sa uskutočnila v Kanade, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Poľsku.

Výmena korún je stále možná

Možno aj vy máte doma ešte pár slovenských korún. Zatiaľ čo mince už môžete považovať len za zberateľský kúsok, bankovky stále majú svoju hodnotu. Vymeniť ich môžete v Národnej banke Slovenska (NBS), kde tento servis poskytujú bezplatne a bez časového obmedzenia.

Postup výmeny bankoviek

NBS akceptuje bankovky na výmenu osobne či poštou. Pri poštovej zásielke je dôležité použiť bezpečnostnú obálku a priložiť všetky potrebné dokumenty vrátane úradne overenej fotokópie dokladu totožnosti. Peniaze sú následne zaslané bezhotovostne na bankový účet.

Ak máte doma staré koruny, neváhajte a využite možnosť ich výmeny. Spomienky na národnú menu tak môžu získať nový život v podobe eur.

Prijatie eura na Slovensku predstavovalo zásadný krok v integrácii do Európskej únie a otvorilo dvere k hospodárskej stabilite a rastu. Po pätnástich rokoch je euro na Slovensku pevne zakorenené a je súčasťou každodenného života občanov.

Author

Redakcia

Recent Posts

Vianočné Malacky 2024: Podmaňujúca atmosféra adventného času

Malacky sa počas adventu premenia na miesto plné radosti, tradícií a hudby. Vianočné Malacky 2024…

2 hodiny ago

Dotácia na zateplenie, opravu i fotovoltiku pre škôlku v Senici

Mesto Senica získalo finančný príspevok z Environmentálneho fondu na obnovu budovy Materskej školy na Robotníckej…

3 hodiny ago

Predpoveď počasia na dnes: Záhorie a Kopanice pod závojom oblačnosti

Ak sa dnes pohybujete v regióne Záhoria a Kopaníc, pripravte sa na chladný deň s…

4 hodiny ago

📷 Zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach

Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. autor Vladimír Miček NaZáhorí

5 hodín ago

Magické Vianočné trhy v Skalici: Tradície ožívajú na námestí

Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…

6 hodín ago

Aktuálne: Zrážka troch vozidiel na D2 smerom na Záhorie

Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…

19 hodín ago