Dubovce história – Dubovce, malebná obec na Slovensku, vznikli v roku 1954 zlúčením dvoch historických obcí – Vlčkovany a Vidovany.
Zrodenie Duboviec
Názov obce je odvodený od dubového lesa, ktorý sa nachádza v blízkosti Vlčkovan, kde je chotárny názov Dubník. Prípona -ovce bola zvolená podľa vzoru susedných Radošoviec, čím sa obec stala súčasťou bohatého historického a kultúrneho dedičstva regiónu.
Historické korene Vlčkovan a Vidovan
Obe obce, Vlčkovany aj Vidovany, sa nachádzajú v historicky významnej oblasti, ktorá bola osídlená už od neolitu vďaka svojim geografickým a prírodným podmienkam. Prvá písomná zmienka o týchto obciach pochádza z donačnej listiny kráľa Žigmunda z roku 1392, keď daroval holíčske panstvo vrátane Vidovan a Vlčkovan uhorskému veľmožovi Stiborovi zo Stiboríc.
Nová éra a spoločenské zmeny
Vznik Československa v roku 1918 priniesol obyvateľom oboch obcí nádej na lepšiu budúcnosť, aj keď táto udalosť zostala v obecnej kronike nepovšimnutá. Napriek tomu, že prvá svetová vojna si vyžiadala životy 12 obyvateľov, rok 1919 bol vo Vlčkovanoch obdobím radosti, keď sa počas fašiangov uskutočnilo 23 svadieb.
Technologický pokrok a kultúrny život
V 20. rokoch 20. storočia sa v obciach začala objavovať technika, ako prvé mláťačky a sejačky. Mlynár Štefan Prstek priniesol do obce prvý bicykel v roku 1923 a prvé rádio. V roku 1925 bola založená Telovýchovná jednota Orol, ktorá okrem športu organizovala aj divadelné predstavenia. Kultúrny vplyv tejto jednoty bol značný, čo sa prejavilo aj v nákupe nového rádia v roku 1927.
Ekonomické výzvy a politické zmeny
Svetová hospodárska kríza v rokoch 1929-1932 zasiahla život obcí, mnohí obyvatelia stratili majetok a niektorí sa rozhodli emigrovať. V 30. rokoch sa však situácia zlepšila, keď robotníci z oboch obcí pracovali na stavbe kasární v Senici a cesty Radošovce – Senica. Politické súperenie medzi HSĽS a Republikánskou stranou zemedelského a malorolnického ľudu skončilo vznikom Slovenského štátu.
Druhá svetová vojna a povojnové obdobie
Počas druhej svetovej vojny prežili obe obce bez väčších strát. Po oslobodení sa vytvorili Miestne národné výbory, ale povojnový život bol ťažký kvôli drahote a nízkym výkupným cenám poľnohospodárskych výrobkov. V roku 1947 dokončili elektrifikáciu obcí, čo bolo významným krokom k modernizácii.
Dubovce, so svojou bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom, sú dnes miestom, kde sa stretáva minulosť s prítomnosťou, a kde každý návštevník môže objaviť kúzlo histórie dvoch zlúčených obcí.
Dubovce história