Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred výraznou zmenou počasia, ktorá zasiahne Slovensko v druhej polovici tohto týždňa. Viacerí organizátori podujatí na tento víkend redukujú, alebo dokonca rušia podujatia práve pre nepriaznivú meteorologickú predpoveď.
Pripravte sa na dážď a vietor
Od štvrtka 12.9.až do nedele 15.9.2024 sa musíme pripraviť na ďalšiu vlnu zrážok, ktorá bude trvať dlhšie a bude intenzívnejšia ako tá na začiatku týždňa. Aj keď presné množstvo zrážok pre jednotlivé regióny zatiaľ nie je možné presne určiť, model ECMWF naznačuje, že najviac dažďa spadne na západe a severe krajiny. Na horách sa dokonca môžeme dočkať aj snehu, najmä vo výškach nad 1500 metrov, no prechodne aj nižšie.
Veterné počasie a náveterný efekt
Okrem zrážok prinesie počasie aj silný vietor, ktorý zasiahne predovšetkým západnú polovicu Slovenska. „Tento vietor zvýrazní zrážkové úhrny na návetriach, zatiaľ čo na záveternej strane hôr sa očakáva ich oslabenie. Vietor tak pridá na dramatickosti už aj tak výrazným poveternostným podmienkam, ktoré nás čakajú,“ uviedli prognostici zo SHMÚ.
Prudké ochladenie a možnosť rekordov
S príchodom zrážok príde aj výrazné ochladenie. Denné teploty sa na niektorých miestach vyšplhajú len na 10 °C, čo je výrazný pokles oproti teplotám, ktoré sme zaznamenali len pred pár dňami, najmä na juhozápade. Očakávané teploty môžu dosiahnuť najnižšie zaznamenané maximá pre túto časť roka, čo znamená možnosť prekonania teplotných rekordov. Pocit chladu ešte umocní severozápadný vietor, ktorý bude najsilnejší práve na západe Slovenska.
Hrozba povodní
Meteorologické služby v Európe obávajú výrazného vzostupu hladín vodných tokov a povodní, ktoré by mohli zasiahnuť aj západ Slovenska. Túto zmenu spôsobí tlaková níž, ktorá sa bude presúvať z Jadranu priamo nad našu oblasť a udrží sa tu niekoľko dní. Energiu bude čerpať z veľmi teplého Jadranského a Stredozemného mora a práve výrazný odpar z tejto oblasti sa prejaví na počasí na Slovensku. Prognózy úhrnu zrážok sa rôznia, niektoré hovoria o tisícročnej vode, iné sú podstatne miernejšie. Netreba robiť paniku, no rátať musíme tak s bežným priebehom zrážkového obdobia, ako aj s extrémami, ktoré sa môžu na istý čas prejaviť aj v našej oblasti.
Zásady správania sa pred ohrozením povodňami a záplavami
- Vytipujte si bezpečné miesto, ktoré nebude zaplavené vodou,
- hodnotné veci zo suterénov, prízemných priestorov a garáží umiestnite do vyššieho poschodia,
- pripravte si vrecia s pieskom na utesnenie nízko položených dverí a okien,
- pripravte si trvanlivé potraviny a pitnú vodu na 2 – 3 dni,
- ak ste vlastníkom osobného automobilu, pripravte ho na použitie,
- pripravte sa na evakuáciu osôb, zvierat,
- upevnite veci, ktoré by mohla odniesť voda,
- pripravte si evakuačnú batožinu.
Zásady správania sa v období povodní a záplav
- Opustite ohrozený priestor,
- netelefonujte, len v prípade tiesňového volania,
- v prípade vyhlásenia evakuácie dodržujte zásady pre opustenie ohrozeného priestoru, rešpektujte pokyny členov evakuačnej komisie,
- v prípade časovej tiesne sa okamžite presuňte na vytipované miesto, ktoré nebude zaplavené vodou,
- nešírte paniku a nerozširujte neoverené správy.
Zásady správania sa po povodniach a záplavách
- Nechajte si skontrolovať stav obydlia (statická narušenosť, obývateľnosť), rozvody energií (plyn, elektrická energia), stav kanalizácie a rozvod vody.
- Zabezpečte likvidáciu uhynutých zvierat, poškodených potravín, poľnohospodárskych plodín zasiahnutých vodou – riaďte sa pokynmi hygienika.
- Informujte sa o miestach humanitárnej pomoci.
- Kontaktujte príslušné poisťovne ohľadom náhrady škôd.
Pripravte sa teda na výrazné zmeny v počasí, ktoré nás čakajú v nasledujúcich dňoch. Nezabudnite si preto prispôsobiť svoje plány a oblečenie týmto nevyspytateľným podmienkam.
zdroj: MV SR a SHMU