Veľká noc sa na Slovensku spája aj s dávkou alkoholu. Aj preto sa polícia cez sviatky zameria práve na alkohol za volantom.
Veľkonočné sviatky sa už tradične spájajú s dvomi faktormi. Tým prvým je zvýšený presun motorizovanej aj nemotorizovanej verejnosti, tým druhým zvýšená konzumácia alkoholu. Pokiaľ sa alkohol týka len posedenia s rodinou a priateľmi, je to v poriadku. Akonáhle je v hre auto, je popíjanie neprípustné.
Práve predĺžené sviatočné víkendy bývajú najrizikovejšie z hľadiska nehodovosti v kombinácii s alkoholom a Veľká noc obzvlášť. Dokazujú to aj policajné štatistiky. Počas Veľkej noci už tri roky stúpa nielen celkový počet nehôd, ale aj tých, v ktorých zohral úlohu alkohol. Kým v rokoch 2015 až 2017 bol podiel nehôd s alkoholom na celkovom počte 10,6 percenta, počas Veľkej noci išlo o viac než dvojnásobok (22,8 percenta).
Veľkú úlohu zohráva aj vek vodičov. Počas roka sú najrizikovejší vodiči vo veku od 18 do 24 rokov a tesne za nimi nasledujú 30- až 39-roční. Veľkonočným sviatkom jasne dominuje najmladšia veková kategória a so zhruba polovičným počtom nehôd nasledujú 25- až 29-roční. Asi nikoho neprekvapí, že medzi najväčšími vinníkmi nehôd s alkoholom sú začínajúci vodiči (bez ohľadu na vek), ktorí vlastnia vodičské oprávnenie rok až päť rokov.
Práve z tohto dôvodu sa polícia po celom Slovensku mieni zamerať na vodičov, a to počas piatich dní. Od piatku do utorka musia vodiči počítať s kontrolami, pričom dopravných policajtov podporia aj ich kolegovia z poriadkovej polície. Podľa riaditeľa Odboru dopravnej polície Prezídia PZ Jána Ignatáka tentokrát nebudú môcť riešiť alkohol u vodičov napomenutím. To je možné iba vtedy, ak zákon pri danom priestupku nepočíta s možnosťou zákazu činnosti.
V utorok sa budú policajti zameriavať na zostatkový alkohol, ktorý je veľmi rizikový a často podceňovaný. Mnohí vodiči, nielen mladí a neskúsení, si myslia, že stačí si pospať tri-štyri hodiny a alkohol po prehýrenej noci zázračne zmizne. Nie je tomu tak. Podľa informácií BECEP ministerstva dopravy muž vážiaci 85 kg potrebuje na odbúranie alkoholu z troch 12° pív asi osem hodín, 60-kilová žena potrebuje len na dve pivá až deväť hodín. Čas odbúravania alkoholu z jedného veľkého 12° piva je porovnateľný s dvojdecovým vínom alebo poldecovým tvrdým alkoholom.
S alkoholom súvisí najmä reakčný čas, ktorý priamo ovplyvňuje dráhu zastavenia vozidla. Dráhu zastavenia tvoria dva faktory: reakčná dráha a brzdná dráha. Prvú priamo ovplyvňuje vodič, nakoľko súvisí s časom, kým si vodič uvedomí prekážku a stúpne na brzdu. Brzdná dráha závisí od rýchlosti vozidla, povrchu vozovky a aj stavu bŕzd.
Každý vodič vie, že alkohol za volant nepatrí. Napriek tomu mnohí za ten volant sadnú v podguráženom stave alebo so zostatkovým alkoholom v krvi!
zdroj: autobild.sk a PZ SR
Ak sa dnes pohybujete v regióne Záhoria a Kopaníc, pripravte sa na chladný deň s…
Dnešné zasnežené piatkové ráno na Myjavských kopaniciach vo fotogalérii. autor Vladimír Miček NaZáhorí
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…